Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Polsko-niemiecka partnerska wymiana Młodzieżowych Rad Miasta

2018-09-26 12:35:17 (ost. akt: 2018-09-27 09:47:30)

Od 20 do 25 września br. w Malborku gościli przedstawiciele Jugendparlament, czyli Parlamentu Młodzieży z partnerskiego miasta Monheim nad Renem w Niemczech. Razem z radnymi Młodzieżowej Rady Miasta Malborka wzięli udział w wymianie, której tematem przewodnim był projekt „Wolontariat - świadoma praca na rzecz innych”.

Większość uczestników znała się dobrze, ponieważ pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie zeszłego roku w Monheim. Zarówno ci jak i pozostałe osoby miały wiele okazji do integracji i wspólnej pracy oraz zabawy.

W piątek (21.09) młodzież odwiedziła I Liceum Ogólnokształcące, spotkała się z uczniami i dyrektor Hanną Lalak. Tego dnia odbyły się również pierwsze warsztaty w Szkole Łacińskiej, podczas których goście opowiedzieli o swojej pracy w Jugendparlament, następnie wszyscy otrzymali zadanie teoretycznego przygotowania konkretnego wydarzenia charytatywnego.

W zeszłym roku w Monheim nad Renem razem z radnymi MRMM był również zespół ”Balbiny”, dlatego uczestnicy zrobili naszym wokalistom niespodziankę i odwiedzili ich w Starym Ratuszu na próbie. W zamian zespół zaprezentował im minikoncert.

Kolejne warsztaty na temat wolontariatu przeprowadziła z młodzieżą Magda Adamska z Malborskiego Centrum Wolontariatu. Było to ciekawe doświadczenie, ponieważ praca na rzecz innych różni się znacząco w obu krajach, z pewnością w Polsce ma dużo starsze tradycje i jest realizowana na znacznie większą skalę.

Obowiązkowym punktem programu było oczywiście zwiedzanie zamku i żywa lekcja na temat polsko-niemieckiej historii Malborka. Nasza twierdza zrobiła na gościach ogromne wrażenie, ucieszył ich również fakt, że Malbork i Monheim już w średniowieczu połączyła osoba jednego z najbardziej prężnych wielkich Mistrzów Winrycha von Knipprode, który urodził się właśnie w naszym mieście partnerskim.

Ciekawa była również wycieczka do Gdańska. Tam największe wrażenie zrobiła wizyta w Muzeum II Wojny Światowej, gdzie w sposób bardzo dobitny i bezpośredni można poczuć okrucieństwo tych czasów. Niestety pogoda z letniej zmieniła się na typowo jesienną, ale pomimo zimna i deszczu wszyscy uznali wyjazd za bardzo udany.

Poniedziałek był już dniem podsumowania projektu i pożegnania. Było naprawdę smutno, młodzież bardzo się zintegrowała i polubiła. Ale pocieszający jest fakt, że już teraz zaplanowano kolejne spotkanie, tym razem w Monheim nad Renem w czerwcu 2019 r.

Wymiana była współfinansowana z funduszy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

http://m.82-200.pl/2018/09/orig/logo-pnwm-dopisek-poziom-cmyk-3585.jpg