środa, 24 lipca 2024. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

Kolejna wystawa w Fabryce Inicjatyw: Magiczne fotografie i sentymentalne obrazki

2018-09-25 12:08:18 (ost. akt: 2018-09-25 12:14:18)

Czy można czarować zdjęciami? Pewnie, że tak. Cykl Michała Majewskiego „Dobranoc, Starogard!” to niekończąca się klimatyczna opowieść. Podobnie, jak prace Zofii Sumczyńskiej z serii „Sentymentalia”. Wszystko będzie można oglądać już od 2 października (wtorek) w Fabryce Inicjatyw, ul. Grunwaldzka 16-18.

- Cykl zdjęć powstał (powstaje) jako efekt pewnej mojej - powiedziałbym - facebookowej zabawy, kiedy to na swoim profilu zacząłem wieczorami wrzucać fotki (przeważnie nocne, ale nie tylko), z dopiskiem nad zdjęciem: "Dobranoc, Starogard!" - mówi Michał Majewski ze Starogardu Gdańskiego, autor, który zaprezentuje swoje prace w Malborku. - Robię je aparatem Olympus OM-D E-M10 Mark II, nocne często ze statywu, ale też z ręki, z wykorzystaniem jasnych obiektywów.
Później mocno ingeruje w zdjęcia, obrabiając je w programach graficznych: prostując, kadrując, stosując przeróżne filtry, a przede wszystkim usuwając "śmieci", typu banery, brzydkie szyldy, anteny satelitarne, znaki drogowe, itp.
- Nadaję im klimat, niektórym kojarzy się z opowiadaniami Brunona Schulza („Sklepy cynamonowe”), czy też z "magicznymi" obrazami czeskiego malarza Jakuba Schikanedera
– tłumaczy.

Michał Majewski studiował na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Po prawie 10 latach pracy na statkach Polskich Linii Oceanicznych i Chipolbroku zszedł na ląd, gdzie swoje hobby – snycerstwo – zamienił w profesję. Po dziś dzień rzeźbi w drewnie, robi artystyczną stolarkę, renowację starych mebli, a także fotografuje.

W roku 2012 zadebiutował jako literat na łamach Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja” opowiadaniem pt. „Zieliński” – nr 4(10)/2012. Później publikował kolejne opowiadania i eseje. Jest autorem powieści „Jadzia”, za którą otrzymał wiele nagród, m.in. „Kociewskie Pióro 2015”. W ubiegłym roku zagościł na łamach Dwumiesięcznika Literackiego TOPOS (1/152/2017), tekstem „Śmierć także jest poezją”.

Zofię Sumczyńską poznamy dzięki obrazkom z cyklu „Sentymentalia”. Jest gdańszczanką, ale mieszka w Starogardzie Gdańskim. Malarka, witrażystka, ilustratorka i bajkopisarka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce, a także w Japonii, w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, w Szkocji i w Danii. Kilkukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Starogard Gdański.Jest założycielką Galerii Autorskiej 24B w Starogardzie Gdańskim, którą utworzyła w 2012 r. w części swojego domu. Za działalność artystyczną została uhonorowana nagrodą Starosty Starogardzkiego „Kociewski Gryf 2014”, jako „Twórca Roku”.
W 2016 r. otrzymała nagrodę „Kociewskie Pióro” za działania kulturotwórcze. W tym samym roku jej twórczość była tematem pierwszego seminarium naukowego na wydziale Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach projektu „Pośród nas”.

http://m.82-200.pl/2018/09/orig/wernisaz-5-3571.jpg