Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Promocja kwartalnika "Prowincja"

2018-09-24 08:42:02 (ost. akt: 2018-09-24 08:42:49)

27 września (czwartek) o godz. 17 w Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw odbędzie się spotkanie promujące kolejne wydanie kwartalnika „Prowincja”.

- Witamy po wakacjach z kolejną dawką poezji, literatury, refleksji, wspomnień i historii lokalnej – zapraszają przedstawicieli redakcji „Prowincji”. - Rozpoczynamy „Konstelacją Toposu”, czyli poezją autorów pisujących do dwumiesięcznika sopockiego „Topos”, który właśnie obchodzi 25-lecie swego istnienia. Jako młodszy brat, a właściwiej chyba siostra, boć „Prowincja” to przecież rodzaj żeński, składamy pokłon redaktorom i autorom.
To dopiero początek atrakcji, bo Piotr Napiwodzki zaprasza na dalszy ciąg opowieści o sztumskich losach Wilhelma z Modeny, przenosząc na teren Powiśla klimat wielkich debat filozoficznych, a profesor Andrzej C. Leszczyński tym razem o tragedii, nie tylko greckiej, smartfonowych uzależnieniach i wadach wymowy. Natomiast Andrzej Kasperek kontynuuje swoją opowieść o twórczości Andrzeja Wajdy.

Jacek Schirmer w kolejnym odcinku opisuje dzieje polskich rodów ziemiańskich na Powiślu, a profesor Janusz Jasiński z Olsztyna odkrywa nieznane losy jednego z największych filozofów europejskich Immanuela Kanta i jego pobyt w niedalekim Jarnołtowie, gdzie uczony był nauczycielem w wiejskiej szkole. Andrzej Lubiński przybliża sylwetki dyplomatów polskich rodem z ziemi sztumskiej, a Grażyna Nawrolska, na podstawie swoich badań archeologicznych odkrywa historię piwa.

Spory zestaw cennych wiadomości o Waplewie: Adam Langowski o związkach papieża Piusa IX z rodziną Sierakowskich, a Janusz Ryszkowski snuje opowieść ze stacyjki w Mleczewie, tym razem z Adamem Asnykiem w tle. Bogumił Wiśniewski wraca do tematu plebiscytów na Powiślu, a Wiesław Olszewski do czasów wojennych w Nowym Dworze Gdańskim.
Andrzej Kasperek jak zwykle ciekawie o Żuławach, tym razem o wyjątkowej rodzinie Wiśniewskich, ratującej kolejny pomennonicki zabytek, a Teodor Sejka o niepozornej Postolińskiej Strudze.

Są też malborskie akcenty. Alicja Łukawska z Malborka kontynuuje cykl wspomnieniowy, tym razem swojej cioci Genowefy Burek z Żuław, a Stanisława Wojciechowska-Soja odkrywa prawdziwe losy swego ojca.
W muzyczną podróż jak zwykle zaprasza nas Wacław Bielecki i to dość rozległą, od Wrocławia, przez Żelazową Wolę i Warszawę, po Kwidzyn, Waplewo i Sztum. O swoich muzycznych pasjach i nowej płycie opowiada Piotr Podlewski, a Dorota Maluchnik o ulicznych teatrach w Sztumie.
W „Galerii Prowincji” Rafał Cybulski po raz kolejny opowiada o wyjątkowym miejscu jakim jest mała podprabucka wioska Rodowo, gdzie od wielu lat spotykają się artyści z całej Polski, by swoje wizje wprowadzać w lokalną przestrzeń publiczną. No i w końcu unikatowe zdjęcia Michała Majewskiego z cyklu „Magiczna Prowincja”. Tym razem Kamieniec Suski.


Warto przyjść 27 września (czwartek) na godz. 17 do Fabryki Inicjatyw, ul. Grunwaldzka 16-18, by spotkać autorów „Prowinicji” i z nimi porozmawiać.