środa, 27 września 2023. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Czekając na święta - turniej świąteczny "Cud Bożego Narodzenia"

2016-12-22 09:19:01 (ost. akt: 2016-12-22 09:20:47)

Święta to czas szczególny, na który czekamy wszyscy. W takim właśnie klimacie dnia 21 grudnia 2016 r. odbywał się tegoroczny świąteczny konkurs dla uczniów klas pierwszych Gimnazjum nr 1 w Malborku.

Organizatorkami turnieju były W. Skibicka i E. Jastrzebska. Turniej stał się okazją do przypomnienia polskich obyczajów bożonarodzeniowych i zachętą do ich kultywowania. Celem konkursu była także popularyzacja literatury o tematyce świątecznej.

Spotkanie rozpoczęło się od występu kl. II c, która młodszym kolegom zaśpiewała świąteczną piosenkę „Gore gwiazda Jezusowi” wprowadzając wszystkich w odpowiedni nastrój.
Zmagania turniejowe przebiegały w kilku kategoriach. Jedną z nich było wykonanie przez klasę ozdoby choinkowej. Ciekawą konkurencją była tzw. „stop klatka”, która polegała na prezentacji „żywych obrazów” związanych ze świętami, jak: strojenie świątecznej choinki, rodzinne śpiewanie kolęd, obdarowywanie prezentami.

Świąteczną atmosferę dodatkowo podkreśliły przygotowane przez uczestników dekoracje stołów wigilijnych oraz wspólnie śpiewane polskich kolęd.
W turnieju zwyciężyły następujące drużyny:

I miejsce - drużyna z klasy I d
II miejsce - drużyna z klasy I c
III miejsce - drużyna z klasy I b
Uczniowie świetnie się bawili, a turniej wprowadził wszystkich w prawdziwie świąteczną atmosferę.
Natomiast w dniu 22 grudnia odbędą się klasowe wigilie, podczas których nastąpi wspólne czytanie literatury o tematyce świątecznej. Uczniowie będą czytali m.in. fragmenty „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza, „Chłopów” S. Reymonta, świąteczne opowiadania ze zbioru „Balsam dla duszy nastolatka”.
Zarówno Turniej czytelniczy „Cud Bożego Narodzenia” jak i wspólne czytanie literatury świątecznej wpisały się do kalendarza imprez poprzedzających Święta Bożego Narodzenia w Gimnazjum nr 1. Oprócz tego odbyły się także: Konkurs śpiewania kolęd, jasełka i wspomniane już wigilie klasowe.

Organizatorki: Wiesława Skibicka, E. Jastrzebska

http://m.82-200.pl/2016/12/n/swiateczna-240.jpg