Niedziela, 21 lipca 2024. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Święto Kultur i Święto Kanałów w partnerskim Nordhorn w Niemczech

2018-08-13 20:46:07 (ost. akt: 2018-08-13 20:58:46)

W miniony weekend Malbork stał się miastem magicznym a Nordhorn w Niemczech miastem dialogu kultur i wielką promocją sportów wodnych i wypoczynku nad wodą.

W sobotę (11.08) na dziedzińcu dawnego Klasztoru Frenswegen, obecnie schroniska młodzieżowego i centrum kulturalnego, odbyło się Święto Kultur, na które zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich miast partnerskich, w tym również Malborka.

Było to święto integracji, tolerancji i przyjaźni. Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści a na stoiskach można było skosztować kuchni z różnych stron świata, wesprzeć akcje na rzecz np. Haiti czy poznać działalność Komitetu Miast Partnerskich.

Impreza została zorganizowana po raz dwudziesty, na kolejnej edycji planowane są również stoiska oraz występy grup z miast partnerskich.

Niedziela (12.08) była Święta Kanałów. Wielu mieszkańców udało się na spływy kajakami i kanu po licznych kanałach otaczających miasto, co sprawiało wrażenie, jakbyśmy nagle znaleźli się w Wenecji. Centralnym punktem obchodów było jezioro Vechte, na brzegach którego zorganizowano liczne festyny z muzyką i atrakcjami dla dzieci. Dopisała pogoda, dopisała frekwencja, dopisały humory. Był to wspaniały czas na aktywny wypoczynek, spotkania i świetną zabawę.

Spotkanie było również doskonałą okazją do nawiązania współpracy w zakresie sportów wodnych. Pierwszym krokiem było zaproszenie drużyny z Nordhorn na wyścigi smoczych łodzi, które odbywają się w naszym mieście podczas Dni Malborka.

A za rok kolejna wymiana mieszkańców. Tym razem malborczycy pojadą do Niemiec.