Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Malborczycy zebrali książki dla dzieci ze szkoły polskiej w Kilkenny

2016-12-21 10:43:40 (ost. akt: 2016-12-21 10:47:33)
Książki dla Kilkenny

Książki dla Kilkenny

Podczas październikowej wizyty delegacji z Malborka w Kilkenny w Irlandii mieszkająca tam Polonia zorganizowała dla gości "wieczór polski". Na spotkaniu była również Jolanta Górnicka - dyrektor Szkoły Polskiej im. św. Jana Pawła II, do której raz w tygodniu chodzą polskie dzieci i młodzież, by uczyć się języka ojczystego.

Dla dyrektor dwujęzyczność uczniów jest sprawą priorytetową, dużym problemem jednak okazał się brak odpowiedniej literatury polskiej, szczególnie lektur, dlatego zwróciła się z prośbą do burmistrza Marka Charzewskiego o zorganizowanie, w miarę możliwości, zbiórki książek w Malborku.

Realizacji tego zadania podjęły się dwie radne - Beata Komoszyńska i Bożena Piątkowska. Centrum zbiórki znajdowało się w Szkole Podstawowej nr 5. Książki przekazane zostały przez uczniów malborskich podstawówek i gimnazjów oraz przez pracowników urzędu miasta. W sumie 714 pozycji, które wkrótce trafią do Irlandii.

Ale to nie wszystko. Dzieci z Kilkenny dostaną również własnoręcznie wykonane plakaty na temat naszego miasta oraz listy od uczniów. Z pewnością będzie to początek pięknej przyjaźni, tym bardziej, że Kilkenny ma stać się naszym miastem partnerskim. Podpisany został już stosowny list intencyjny, na początku przyszłego roku odbędzie się głosowanie Rady Miasta Malborka w tej sprawie.