Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Muzeum Zamkowe i UM o Oblężeniu Malborka

2018-08-08 14:51:22 (ost. akt: 2018-08-08 14:55:53)

Oblężenie Malborka 2018 przeszło do historii. Z szacunków Muzeum Zamkowego wynika, że w wydarzeniu historycznym wzięło udział około 60 tysięcy osób. Blisko 6 tysięcy z nich zdecydowało się zakupić bilety na dwie nocne inscenizacje historyczne na wałach von Plauena, zorganizowane przez Urząd Miasta Malborka. Krótko mówiąc, impreza okazała się sukcesem.

Oblężenie Malborka jest jednym z kulturalnych symboli miasta - ta teza potwierdziła się po raz kolejny. Trzeci rok z rzędu dzięki zaangażowaniu burmistrza Marka Charzewskiego oraz radnych Rady Miasta Malborka, malborski samorząd doprowadził do organizacji dwóch widowisk opowiadających historię oblegania krzyżackiej stolicy przez wojska polsko-litewskie. Wszystkie bilety na inscenizacje zostały sprzedane.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wszystkie wejściówki udało się sprzedać. Najszybciej rozeszły się bilety na sobotni spektakl, bo to dzień wolny od pracy i osobom aktywnym zawodowo na pewno łatwiej było zaplanować wieczór. W piątek rano sprzedały się z kolei wszystkie wejściówki na pierwsze widowisko - mówi Marta Wróblewska, odpowiedzialna za organizację inscenizacji z ramienia Urzędu Miasta Malborka.

O sukcesie widowisk wyreżyserowanych przez Aleksandra Krempecia świadczą gromkie oklaski, jakimi publiczność nagrodziła około dwustu odtwórców, członków bractw rycerskich z całej Polski, którzy zrekonstruowali wydarzenia z 1410 roku. Wielkie wrażenie na mieszkańcach i gościach Malborka zrobił również pokaz sztucznych ogni przygotowany przez firmę Wulkan Fajerwerki Jerzego Radziewicza.

- Byłem pod bardzo dużym wrażeniem inscenizacji, jej profesjonalnego przygotowania oraz rozmachu pokazu sztucznych ogni. To była bardzo dobra promocja miasta - mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka. - Napływa do mnie mnóstwo pozytywnych opinii i komentarzy po widowiskach. Swoimi wrażeniami dzielą się osoby z bliska i daleka. To bardzo miłe i jest dowodem na to, że samorząd dalej powinien angażować się w organizację Oblężenia Malborka. Chcę też podziękować pracownikom Urzędu Miasta, którzy włożyli mnóstwo pracy przy organizacji widowisk.

Zadowolony jest także dyrektor Muzeum Zamkowego, głównego organizatora Oblężenia Malborka. W trakcie trzech dni bilety do zamku kupiło 21 531 osób. W piątek - 6227 wejściówek, w sobotę - 8737, a w niedzielę - 6567. Te osoby, ale także wiele innych, miały okazję wziąć udział w wielu atrakcjach na terenach zamkowych. Muzeum szacuje, że łącznie w imprezie wzięło udział około 60 tysięcy osób.

- Chciałbym pięknie podziękować wszystkim uczestnikom Oblężenia Malborka: odtwórcom, pracownikom Muzeum Zamkowego, a przede wszystkim gościom imprezy. Cieszę się, że po raz kolejny nam zaufaliście i zdecydowaliście się wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu. Mam nadzieję, że tradycyjne punkty programu Oblężenia Malborka i zupełnie nowe atrakcje spełniły państwa oczekiwania, dały radość, uśmiech oraz poszerzyły wiedzę o malborskim zamku i czasach średniowiecznych. Już dziś zapraszam na kolejną, jubileuszową, bo dwudziestą edycję Oblężenia Malborka. Do zobaczenia - mówi Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Burmistrz Malborka przyłącza się do zaproszenia, ale zachęca też do udziału w kolejnych imprezach w mieście i częstszych przyjazdów do miasta.

- Malbork jest pięknym miastem i doskonałym miejscem do spędzenia wolnego czasu - mówi Marek Charzewski. - Już wkrótce, 10 i 11 sierpnia, odbędzie się druga duża impreza pod nazwą Magic Malbork. W tym roku na wały von Plauena wróci spektakl multimedialny, który będzie można obejrzeć z wysokości miejskiej trybuny. Zachęcam do zakupu biletów i ponownego odwiedzenia Malborka.