Czwartek, 30 maja 2024. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Polsko-francuska wymiana młodzieży w Malborku

2018-07-30 11:02:38 (ost. akt: 2018-07-30 11:15:10)

Przedstawiamy relację z polsko-francuskiej wymiany młodzieży w Malborku przygotowaną przez Monikę Gierszewską, nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 5, partnera wymiany:

To już siódme spotkanie z młodzieżą francuską w naszym mieście. … Wizyta gości z partnerskiego miasta Margny les Compiegne trwała od 12 do 22 lipca. W tym czasie młodzież z Francji wraz ze swymi opiekunami zaabsorbowani byli przeróżnymi zajęciami a towarzyszyła im młodzież z klasy językowej 2e dawnego Gimnazjum nr 3 w Malborku a obecnej Szkoły Podstawowej nr 5.

Pierwszy wieczór w Malborku to ognisko, podczas którego wszyscy mieli okazję się poznać i przełamać pierwsze lody a wspólnym językiem był oczywiście angielski.

W piątek 13 lipca młodzież polsko-francuska spędziła razem czas na VI Spotkaniu z Piosenką Francuską. Nasi goście zaśpiewali Santiano” oraz „ Aux Champs Elysee” a utwór „Uncover (French version)” wykonała dla publiczności 12-letnia Cloe. Rówieśnicy z Malborka kibicowali swoim nowym kolegom kosztując francuskich specjałów – wyśmienitych serów.

14 lipca to data wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, dlatego też chcąc choć odrobinę przybliżyć polskiej młodzieży kulturę i zwyczaje francuskie, nasi goście przygotowali dla nas gry i zabawy, w które bawi się młodzież francuska a podczas wieczornego grilla przygotowali dla nas banany z czekoladą – typowy deser podawany we Francji podczas biesiady przy grillu. Polacy ugościli gości …kaszanką (coś, czego Francuzi nie znali) i typowym polskim wypiekiem – ciastem drożdżowym.

Ważnym wydarzeniem podczas pobytu francuskich gości w naszym mieście była niedziela 15 lipca – Finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Młodzież polsko-francuska mogła śledzić wspaniały mecz reprezentacji Francji oraz Chorwacji w strefie kibica na Wałach Von Plauena. Wynik 4:2 i zdobycie tytuły Mistrza Świata był również pięknym prezentem urodzinowym dla Solange, która dokładnie tego dnia obchodziła swoje 16 urodziny. Do późnego wieczora wszyscy świętowali zwycięstwo Francji i urodziny koleżanki w kawiarni Ciekawa zajadając pyszny tort urodzinowy.

Poniedziałek był dniem obfitującym w wiele aktywności. Od rana czekały na naszych gości zajęcia w szkole Łacińskiej. Chcąc przybliżyć młodzieży sztukę średniowiecza, panie przygotowały zajęcia z kaligrafii, czerpania papieru oraz malowania na płótnie. Zarówno francuscy, jak i polscy uczniowie z entuzjazmem zaangażowali się ćwiczenia. Po południu wszyscy zażyli odrobinę sportu – wypłynęli „na spacer” po Nogacie – kajakami i rowerami wodnymi.

W środę 18 lipca obie grupy odwiedziły Zamek Krzyżacki. Tym razem zwiedzanie nie polegało jedynie na oglądaniu kolejnych komnat zamku… Młodzież została podzielona na kilkuosobowe grupy, wyposażona w mapki, zestawy słuchawkowe z audio-przewodnikiem oraz …zestaw pytań, na które musieli samodzielnie znaleźć odpowiedzi, wędrując po zamku i jego zakamarkach. Pierwsza drużyna, która przybiegła do opiekunów z prawidłowo rozwiązanym quizem otrzymała upominki, pozostali – nagrody pocieszenia. Taka forma „zwiedzania-wyzwania” bardzo przypadła do gustu młodym turystom. Wciąż jednak mając niespożyte pokłady energii, wszyscy wybrali się po obiedzie na ściankę wspinaczkową. A bariery językowo – kulturowe zanikały coraz bardziej…

W czwartek 19 lipca Francuzi postanowili wybrać się na wycieczkę do Sopotu. Wieczorem zaś odbył się grill pożegnały, na który przybył również Burmistrz Malborka Marek Charzewski, który podarował francuskim gościom pamiątkowe kubki.

Piątek 20 lipca to już początek wielkiej imprezy w naszym mieście – Oblężenie Malborka. Nasi goście byli bardzo szczęśliwi, że mogą uczestniczyć w takiej imprezie i już od rana przechadzali się między straganami, skosztowali specjałów z Food Track’ów, oglądali pokazy artyleryjskie oraz sokolnicze a wieczorem mieli przyjemność obejrzeć piękny spektakl zakończony pokazem sztucznych ogni.

Do ostatniego momentu polscy koledzy i koleżanki towarzyszyli francuskim gościom a ostatni dzień, niedziela, był dniem pełnym wzruszeń, serdecznych życzeń i nadziei na spotkanie za rok…


zdjęcia: archiwum grupy z Margny les Compiegne