Czwartek, 30 maja 2024. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

XIX Oblężenie Malborka 2018 za nami!

2018-07-23 10:41:08 (ost. akt: 2018-07-23 12:18:30)

Zakończyła się kolejna, już XIX edycja Oblężenia Malborka. Po raz kolejny mieszkańcy i turyści, którzy tłumnie przybyli do naszego miasta mieli okazję poczuć prawdziwy klimat średniowiecza, zwiedzić zamek w niecodziennej oprawie, smacznie zjeść oraz podziwiać liczne pokazy rycerstwa, z nocną inscenizacją na Wałach von Plauena na czele.

Tegoroczna edycja trwała od piątku 20 do 22 lipca. Wśród licznych atrakcji warto wymienić folwark średniowieczny, warsztaty z kaligrafii, pokazy machin oblężniczych, jarmark rzemiosła średniowiecznego, pokazy konne, walk rycerskich, pokazy uzbrojenia, pokazy sokolnicze, teatry średniowieczne, teatrzyki dla dzieci oraz koncerty muzyki średniowiecznej.

Na spragnionych doznań kulinarnych czekały najróżniejsze stoiska, od dań tradycyjnych przyrządzanych w kotłach opalanych drewnem, przez tradycyjną kuchnię polską, gdzie królowały wypiekane bochny chleba, bigosy czy pierogi w najróżniejszych smakach, aż po Festiwal Smaków Food Tracków.

Festiwal Smaków Food Trucków to przekrój dań inspirowanych street foodem wielu krajów i kontynentów, począwszy od Ameryki Północnej i Południowej, przez Europę, aż po Azję. Na wydarzeniu można było skosztować m.in. węgierskich langoszy, kubańskich kanapek, pizzy wypiekanej w piecu opalanym drewnem i soczystych burgerów. Na fanów słodkości czekały hiszpańskie churros i rolowane lody tajskie!

Na wieczór przygotowano nocne zwiedzanie pn. Rycerska przygoda na Zamku. To jedna z niewielu chwil, w których malborska warownia tętni życiem niczym przed laty. Narada u Wielkiego Mistrza. Straż zamkowa witająca gości na przedzamczy i dziedzińcach tak jak to miało miejsce w Średniowieczu. W Kapitularzu skryba skrzętnie notujący wszystkie informacje przywiezione przez posłańców. W zamkowej kuchni jak za dawnych czasów roznosił się zapach jedzenia. To wszystko trzeba było zobaczyć. A wędrówce wśród mrocznych korytarzy zamku towarzyszyły dźwięki chorałów gregoriańskich.

W sobotę odbyło się spotkanie promocyjne książki "Zamek w Malborku 1882-1945. Dni powszednie odbudowy" autorstwa Ryszarda Rząda. To trzecie wydanie prezentujące przemiany architektoniczne. Zdjęcia prezentują zarówno metody oraz narzędzia pracy ówczesnych budowniczych jak i codzienne zmaganie się z upałem czy mrozem towarzyszącym codziennym pracom. Książka po raz pierwszy prezentuje także kolorowe zdjęcia i dostępna jest w wersji polsko-angielskiej. Do kupienia dostępna jest w sklepach zamkowych jak również przez Internet.

Piątkowy i sobotni wieczór zakończyły wieczorne inscenizacje Oblężenie Malborka.

To przypomnienie historii, która miała miejsce w lipcu 1410 roku, kiedy to na kilka dni po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem Król Władysław Jagiełło wraz z wojskami polskimi i litewskimi stanęli u bram malborskiego zamku by odbić ją z rak krzyżaków. Widowisko z udziałem licznych grup rekonstrukcyjnych (lista niżej) wyreżyserował Aleksander Krempeć, a oprawę muzyczną na żywo zapewnił zespół Shannon. O oprawę pirotechniczną zadbała firma Wulkan Fajerwerki.

Poniżej galerie zdjęć z atrakcji Oblężenia