Niedziela, 25 lutego 2024. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Wernisaż i degustacja piwa na wystawie o browarnictwie

2018-07-19 09:12:03 (ost. akt: 2018-07-19 09:21:28)

Ośrodek Kulturalny Prus Wschodnich w Ellingen/Bawaria oraz Stowarzyszenie Wspierania Szpitala Jerozolimskiego w Malborku otworzyli w środę (18.07) wystawę a właściwie dwie wystawy na temat browarnictwa w Prusach Wschodnich i nad dolną Wisłą dawniej i dzisiaj.

Gości przywitał Janusz Biedroń, członek Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego w Malborka, następnie głos zabrał jego przewodniczący a jednocześnie Honorowy Obywatel Miasta Malborka dr Klaus Hemprich, który opowiedział o historii restauracji budynku dawnego Szpitala Jerozolimskiego.

Gościem specjalnym był dyrektor Centrum Kultury Prus Wschodnich z Ellingen/Bawaria Wolfgang Freyberg, który przedstawił założenia wystawy i podkreślił, że jest to pierwsza i bardzo wyczekiwana tego typu ekspozycja.

Na zakończenie dr Adam Chęć w krótkim wykładzie zaprezentował temat piwa na stole krzyżackim. Opowiedział między innymi o tym, jakie były wtedy pite rodzaje tego trunku, z czego go produkowano oraz w jakich naczyniach spożywano, kto był zatrudniony w browarnictwie i jakiego używano wówczas sprzętu.

Po obejrzeniu pierwszej części wystawy „500 lat Praw czystości piwa. Piwo i browary w Prusach Wschodnich dawniej i dziś” na parterze, goście przeszli na poddasze, gdzie mogli zobaczyć część drugą pt. "Piwo i browary nad dolną Wisłą dawniej i dzisiaj".

Tam czekała na nich też niespodzianka – degustacja omawianego produktu, czyli piwa zarówno z Niemiec jak i piwa lokalnego, zasponsorowanego przez browar w Gościszewie.

Obie wystawy przygotował dr Wiesław Gogan z Centrum Kultury Prus Wschodnich z Ellingen w Bawarii we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Szpitala Jerozolimskiego oraz Malborskim Centrum Kultury i Edukacji.

Wystawę można oglądać w Galerii Nova w budynku Szpitala Jerozolimskiego do 25 sierpnia 2018 r. Zapraszamy!