środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Malborczycy w Llangwm, czyli muzyczny wyjazd do Walii i śpiewanie dla księcia Karola

2018-07-10 13:25:22 (ost. akt: 2018-07-10 14:30:04)

Zespół wokalno – instrumentalny Amber Chant przebywał przez kilka dni w Walii, w miejscowości o niełatwej do wymówienia przez Polaków nazwie Llangwm, w hrabstwie Pembrokeshire. Szukając na mapie to mocno wysunięty na zachód kraniec Walii, gdzie górzysty krajobraz Gór Kambryjskich przechodzi w malownicze doliny i brzegi rzek, m.in. rzeki Cleddau.

Malborski zespół trafił do Walii dzięki kontaktom nawiązanym przez Jagodę Dyl i Bartosza Kitę, przewodników zamkowych – oprowadzając po zamku jedną z wycieczek, w rozmowie z dwojgiem turystów okazało się, że przyjechali właśnie z Llangwm i chętnie zaprosiliby do siebie zespół prezentujący muzykę, która będzie dobrze brzmiała w miejscowym kościele. A kościół św. Hieronima to niezwykłe miejsce. Wybudowany na przełomie XII i XIII wieku, niewielki, jakby wtulony w trawiaste zbocze, ze średniowiecznymi murami, oknami, fragmentami wyposażenia. W latach ubiegłych występowali tu muzycy m.in. z Francji oraz Rosji.

Malborczycy spod znaku Amber Chant znani byli wcześniej pod nazwą Armabitur, występowali m.in. na Spotkaniach z Piosenką Francuską. Do wyjazdu do Walii przygotowywali się intensywnie przez kilka tygodni. Praca ta zaprocentowała doskonałym przyjęciem przez słuchaczy. Koncert w kościele św. Hieronima oklaskiwany był długo, gromkim aplauzem nagrodzono też występ w trakcie spotkania w miejscowym Cottage Inn, gdzie oprócz Amber Chant prezentowali się miejscowi artyści.

Wyjazd do Walii to znakomita okazja poznania choćby fragmentów bogatej kultury i historii tego kraju. Wielkim przeżyciem dla członków zespołu był koncert w St. David’s Cathedral, pięknej katedrze w mieście St. David’s, siedzibie diecezji. Z każdym kolejnym utworem grono słuchaczy powiększało się, reagowali bardzo spontanicznie oklaskami. Wśród publiczności znaleźli się również Polacy, przebywający akurat turystycznie w tym regionie.

Tak się złożyło, że w trakcie pobytu Amber Chant w Llangwm, do tej miejscowości przyjechał z wizytą książę Walii, czyli Karol, z małżonką Camillą. Członkowie zespołu w charakterystycznych strojach dołączyli do grona mieszkańców, witających następcę tronu Anglii. Książę żywo zainteresował się obecnością grupy z Polski, z wszystkimi się przywitał, porozmawiał, potem wysłuchał jednej zwrotki dawnej polskiej pieśni „Kleszczmy rękoma”, po czym – nomen omen - bił brawo. Życzył dalszych sukcesów muzycznych i ciekawego pobytu w Walii.

W przyszłym roku przyjedzie z rewizytą z Llangwm zespół chóralny. Już teraz zapraszamy na ich występy, natomiast Amber Chant posłuchać można będzie w najbliższy piątek, podczas Spotkań z Piosenką Francuską.

informacja i zdjęcia: zespół Amber Chant z Malborka