Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Partnerskie spotkanie seniorów z Malborka i Monheim nad Renem

2018-07-09 12:31:53 (ost. akt: 2018-07-09 12:35:05)

Od środy do piątku (4-6.06) seniorzy Uniwersytetu 3 Wieku działającego przy MCKiE gościli 25-osobową grupę przyjaciół z Freudenkreis Malbork z Monheim nad Renem w Niemczech. Jest to kontynuacja wymiany partnerskiej, która trwa już od 2012 r.

Koordynatorką kontaktów pomiędzy seniorami i przewodniczącą Freundenkreis jest pani Margarett Jennisches. To ona zachęca do wizyty w Polsce – przyjazd do Malborka odbywa się zawsze podczas dłuższego pobytu w naszym kraju, pomaga i wspiera również grupy z Malborka przy okazji wizyt w Niemczech.

W czasie pobytu w naszym mieście goście zwiedzili zamek, co jest stałym punktem programu oraz poznali nową atrakcję - Muzeum Miasta Malborka, po którym oprowadziła ich dyrektor Dorota Raczkowska.

W czwartek goście spotkali się ze studentami U3W w Szpitalu Jerozolimskim. Podczas specjalnej prezentacji Teresa Żelazo – koordynator U3W - przedstawiła działalność i możliwości uniwersytetu, Katarzyna Fabiańska z Wydział Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UM opowiedziała o współpracy partnerskiej pomiędzy Malborkiem i Monheim nad Renem, a Marek Dziedzic ze Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego o historii obiektu.

W programie było też wspólne zwiedzanie okolic Malborka. Seniorzy zwiedzili Sztum, śluzę w Białej Górze i tereny żuławskie, w tym kościoły w Miłoradzu i Mątowach Wielkich oraz cmentarz mennonicki w Stogach.

Nie zabrakło też spotkań typowo integracyjnych, jak ognisko ze śpiewem i tańcami, czy wieczór w Podgrodziu u Heksy, na którym dla gości śpiewali malborscy wokaliści oraz zagrał goszczący w tym czasie w Malborku zespół muzyki dawnej z Holandii.

Był to niezwykle udany pobyt, a wymiana będzie kontynuowana w kolejnych latach. Za rok malborscy seniorzy pojadą do Monheim.