Sobota, 13 lipca 2024. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Wirtuozi z Białorusi na Zamkowych Kameraliach

2018-07-09 08:23:05 (ost. akt: 2018-07-09 08:32:12)

Malborskie Stowarzyszenie OŚ, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zapraszają miłośników kultury białoruskiej na kolejny unikalny i niezwykły koncert.

W ramach VI już edycji Dni Kultury Białoruskiej na Pomorzu pomysłodawca i dyrektor muzyczny wydarzenia, Pan Igor Jankowski, przedstawi nam niezmiernie interesujący program. Młodzi wirtuozi sceny naszego wschodniego sąsiada zdążyli już przyzwyczaić malborczyków do tego, że ich występy stoją na najwyższym światowym poziomie. Nie inaczej będzie w tym roku…

To kolejny koncert w ramach Zamkowych Kameraliów! Organizatorzy zapraszają! Sala koncertowa KARWAN 26 lipca na godz. 18:00. Nie wolno tego przegapić!

Bilety na to wydarzenie można nabyć w kasie Muzeum Zamkowego oraz przez Internet https://bilety.zamek.malbork.pl/ w cenie 25 zł (bilet normalny) i 15 zł (bilet ulgowy). Dzieci do lat siedmiu mają zapewniony bezpłatny wstęp.

Artyści którzy wystąpią w czasie najbliższej VI edycji festiwalu:

1. Wirtuoz gitary elektrycznej Jegor Dorożko z Mińska wraz ze swoim 6-osobowym rock bandem. Jest znany z wirtuozowskich transkrypcji przebojów z repertuaru Scorpions czy Metaliki. Jegor Dorożko z wielkim sukcesem wykonał w zeszłym roku utwór „Strings on fire” Damjana Pejcinoskiego, wyjątkowo młodego i utalentowanego gitarzysty z Macedonii, związanego też z Białorusią. Miał zaledwie 18 lat, gdy otrzymał pierwszego Oscara 2002 w kategorii Najlepszy Gitarzysta The Rock. Dwa lata temu Jegor wykonywał również solo w legendarnym przeboju „Rock You Like a Hurricane” z repertuaru Scorpions.

2. Wybitny saksofonista Władysław Kalinowski, który zdobył serca polskiej publiczności w czasie zeszłorocznej V edycji Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu fenomenalnym wykonaniem Ballady “Againts all Odds”.

3. Białoruska śpiewaczka Daria Chmielnickaja, która oprócz białoruskich utworów, wykona przebój „Fairytale”, z którym Białorusin Aleksander Rybak w 2009 roku zwyciężył na Eurowizji (prezentując Norwegię). Darię Chmielnicką dobrze pamiętamy z poprzednich dwóch edycji festiwalu, kiedy występowała w duecie z solistą Wiedeńskiej Agencji Operowej Grigoriem Polisczukiem, albo jak w zeszłym roku ukazała swą wyjątkową interpretację pieśni Anny German.

4. Popularny białoruski wokalista Paweł Kozicz, który fenomenalnie wykonał w czasie V FKB edycji przebój „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. W tym roku w duecie z Darią Chmielnicką wykona po raz pierwszy pieśń „Bruksela” autorstwa Igora Jankowskiego, dyrektora Festiwalu.

5. Szkoła Tańca Współczesnego Show-Balet „Sensacja” z Witebska. Największa prywatna szkoła tańca w Republice Białoruś, która w swoich 4 filiach w ciągu 25 lat działalności wykształciła ponad 16 000 tancerzy. Założycielami tej szkoły są Roman i Jelena – artystyczne małżeństwo z Witebska. To oni uczą tańca, projektują i szyją kostiumy, rozwijają młode talenty, dobierają repertuar i organizują koncerty. Absolwenci Szkoły Show-Ballet „Sensacja” są laureatami licznych konkursów estradowych. Rocznie Szkoła „Sensacja” bierze udział w ponad 200 koncertach na terenie Białorusi i w Rosji. Żeby przyjechać na nasz festiwal musieli pokonać 1600 kilometrów.

6. Aleksander Minionok - najmłodszy celebryta białoruskiego świata show biznesu. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt nagród. Jest białoruskim finalistą w eleminacja do Dziecięcej Eurowizji 2016 i zwycięzcą ukraińskiego „Mam Talent”. Właśnie tam na Ukrainie został nazwany przez jurorów „białoruskim Justinem Bieberem”. Co ważne - Aleksander Minionok jest właśnie absolwentem Szkoły Show-Ballet „Sensacja” w Witebsku.

7. Duet taneczny Aleksandry Metery oraz Zuzanny Elendt ze Studio Tańca FLIC w Lęborku pod dyrekcją Małgorzaty Bieleckiej. W duecie z Aleksandrą Meterą wystąpi również Julia Sowa z Gdyni. Studio Tańca FLIC jest prężnie rozwijającą się szkołą tańca współczesnego na Pomorzu. Szkoła cały czas się powiększa i nie boi się żadnych wyzwań. Młode tancerki – Ola, Julia i Zuzia mają już na swoim koncie wiele dyplomów i wyróżnień. Specjalnie dla VI edycji festiwalu przygotowały 2 taneczne ilustracje.

8. Najmłodsza gwiazdeczka Pomorza Jaśmina Wenta z Kołobrzegu, wnuczka znanego lęborskiego muzyka Andrzeja Wenty.

9. Samira Gołąbek i Marta Byczk z Wejherowa - młode wokalistki ze Szkoły Muzycznej Yamaha w Wejherowie.

Projekt "Zamkowe Kameralia" jest dofinansowany przez Miasto Malbork, Starostwo Powiatowe w Malborku, Miasto i Gmina Nowy Staw oraz Grupę CEDROB i Przedsiębiorstwo NOGAT.
Organizatorów wspierają : Hotel Majewski i Pracownia Ceramiczna "Stare Miasto".

informacja i zdjęcia: Malborskie Stowarzyszenie Oś
	http://m.82-200.pl/2018/07/orig/plakat-malbork-02-3281.jpg