Niedziela, 2 kwietnia 2023. Imieniny Franciszka, Malwiny, Władysława

Peace Run – Bieg Pokoju w Malborku

2018-06-29 11:51:58 (ost. akt: 2018-06-29 13:49:19)

W piątek 29 czerwca przez Malbork przebiegła sztafeta Biegu Pokoju (Peace Run).

Bieg ten każdego roku gości w ponad 100 krajach na 5 kontynentach, jest największym niekomercyjnym przedsięwzięciem sportowym na świecie, zachęcając setki tysięcy ludzi do uczestnictwa.

Biegacze w Malborku pojawili się na kilka minut przed godziną 9:00. Uczestników biegu powitał Burmistrz Malborka Marek Charzewski i wraz z przedstawicielami różnych środowisk biegowy z naszego miasta dołączyli się do biegu. Trasa, którą przebiegła sztafeta Biegu Pokoju rozpoczęła się przy ul Wałowej. Uczestnicy przebiegli przez drewnianą kładkę na Nogacie, obok zamku, z krótkim przystankiem w Sklepach Cynamonowych, aż do Placu Kazimierza Jagiellończyka, gdzie odbyła się krótka ceremonia. Przedstawiciele Peace Run podzielili się z obecnymi na placu przesłaniem jakie towarzyszy całej akcji oraz przedstawili biegaczy z państw, którzy towarzyszą im na trasie biegu. Światło pokoju przekazywane było wśród obecnych na Placu Kazimierza Jagiellończyka.

O biegu Peace Run:
Pokój nie jest wojną; Pokój jest obecnością harmonii, radości i jedności.
Pokój ujawnia absolutną doskonałość ludzkiego życia!

Peace Run (od 2005 do 2018 r. znany również jako World Harmony Run) to światowa sztafeta pokoju, w której ludzie promują pokój, przyjaźń i harmonię, podając z ręki na ręki płonącą pochodnię.

Międzynarodowe drużyny biegaczy przekraczają wszystkie granice, łącząc w ten sposób szkoły, wspólnoty, organizacje i osoby z różnych środowisk.

Założony w 1987 roku przez filozofa pokoju Sri Chinmoy, Peace Run zaangażował do tej pory ponad 10 milionów ludzi w ponad 150 krajach. Na przykład w Europie co dwa lata sztafeta łączy wszystkie kraje europejskie na trasie biegu liczącego 25 000 km.

Przesłanie Peace Run jest bardzo proste: jeśli będziemy mogli razem biec w pokoju i harmonii, możemy także żyć razem w pokoju i przyjaźni! Każdy z nas może zmienić świat – dając żywy przykład innym i symbolicznie postawić pierwszy krok! W tym duchu możemy przebiec z pochodnią kilka kilometrów i przekazać ją dalej – każdy krok jest ważny! – głosi przesłanie Biegu Pokoju.


Wielkie podziękowania dla pracowników i podopiecznych ŚDS Malbork za przygotowanie bramy powitalnej dla biegaczy i ŚDS Lasowice Wielkie za przywitanie biegaczy na Placu Kazimierza Jagiellończyka oraz właścicieli Sklepów Cynamonowych za poczęstunek dla biegaczy.