Poniedziałek, 26 lutego 2024. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Sukcesy MAL WOPR w Warszawie

2018-06-27 10:22:42 (ost. akt: 2018-06-27 10:28:24)

Niezwykle efektownie zakończyli sezon startowy młodzicy MAL WOPR na zawodach w stolicy naszego kraju. Malborska ekipa na Wielkim Finale zawodów pod nazwą Od Młodzika do Olimpijczyka wywalczyła cztery medale, a niezawodna Paulina Cierpiałowska do wszystkich sukcesów w bogatym sezonie dorzuciła dwa najlepsze tegoroczne wyniki w Polsce oraz dwa rekordy okręgu.

Od Młodzika do Olimpijczyka to cykl ogólnopolskich zawodów pływackich zapoczątkowany w grudniu 2011 roku przez AZS Warszawa. W minionym sezonie w zawodach startowali pływacy z roczników 2004-2009. Zmagania odbywały się w Warszawie na pływalni 25 i 50 metrowej co na pewno urozmaiciło cały cykl. Każda edycja przeprowadzana była seriami na czas przy użyciu elektronicznego pomiaru czasu za pomocą tablic dotykowych z wykorzystaniem elektronicznych tablic wyników. Dodatkowo wyniki wyświetlane były, przy użyciu specjalnego programu, na ekranach projekcyjnych. Jedną z podstawowych zasad zawodów był fakt, że każdy zawodnik otrzymywał na zawodach pamiątkowy upominek. Dodatkowo najlepszym zawodnikom wręczane były medale za trzy pierwsze miejsca i dyplomy za 6 miejsc w każdej kategorii wiekowej i na każdym dystansie. Wszystkie te zasady dodatkowo zwiększały atrakcyjność warszawskich zawodów. Dlatego też trenerki MAL WOPR włączyły udział w tych właśnie zawodach do cyklu startowego malborskich pływaków. Wskutek nałożenia się terminów, malborczycy mogli wziąć udział tylko w trzech edycjach eliminacyjnych, a mimo to aż ósemka z nich zakwalifikowała się do Wielkiego Finału, który odbył się w przededniu zakończenia roku szkolnego. Warto dodać, że przepustkę do finału otrzymywali zawodnicy, którzy uzyskali największą liczbę punktów z czterech edycji, tym bardziej więc cenne są awanse naszych pływaków.

W zawodach, które odbywały się na pływalni olimpijskiej Uniwersytetu Medycznego, klasą samą dla siebie była Paulina Cierpiałowska. Nasza pływaczka po raz pierwszy w karierze zeszła poniżej minuty na dystansie 100m stylem dowolnym na pływalni 50metrowej. Czas 59:78s jest nie tylko najlepszym wynikiem uzyskanym w tym sezonie w Polsce przez zawodniczkę trzynastoletnią. Jest także nowym rekordem okręgu pomorskiego. Wynik uzyskany przez Paulinę na dystansie 100m stylem motylkowym jest także nowym rekordem okręgu ale nie tylko w kategorii 13 lat ale i rok starszej. Czas 1:05,81s to oczywiście także najlepszy wynik trzynastoletniej pływaczki uzyskany w tym sezonie. W ślady naszej mistrzyni poszli też pozostali zawodnicy MAL WOPR. Srebro w Warszawie z fenomenalnym wynikiem wywalczył Jakub Grapentyn na dystansie 100m stylem grzbietowym. Kuba wspiął się na wyżyny swoich umiejętności i z doskonałym wynikiem 1:10,46s mógł cieszyć się ze srebra na uwieńczenie najlepszego w karierze sezonu pływackiego. Równie dobry sezon ma za sobą nasza najlepsza specjalistka od stylu klasycznego, Liliana Szpaczyńska. Lila popłynęła jak natchniona, walczyła o każdy centymetr pływalni i z czasem 1:23,95s zdobyła brąz, który był dużą ale jakże zasłużoną niespodzianką. Radość zarówno trenerki jak i samej zawodniczki była ogromna. Do takiej samej radości w przypadku Nadii Walentynowicz zabrakło dokładnie 0,13s. Naszej pływaczce tyle właśnie zabrakło do brązu na dystansie 100m stylem grzbietowym. Mimo to Nadia może być bardzo zadowolona bo ma za sobą najlepszy w karierze sezon, w którym została powołana do składu kadry naszego województwa na rok 2018. W Wielki Finale w gronie 458 zawodników z 84 klubów udział brali też Konrad Patoka, Maciej Kowalski, Cezary Gwiazdowski i Mikołaj Szraga. Nie udało im się co prawda wywalczyć medali ale ich postawa zasługuje na docenienie. Nasi pływacy wiedzieli, że są to ostatnie zawody w sezonie, że mają za sobą bardzo dobrze przepracowany sezon i wszyscy dając z siebie maksimum możliwości wywalczyli nowe, doskonałe rekordy życiowe. Zawody w Warszawie można uznać za wyjątkowo udane.

To była już czwarta wizyta naszych pływaków w Warszawie w minionym sezonie. Malborczycy nie tylko rywalizowali z najlepszymi w kraju ale mieli także możliwość zwiedzenia stolicy. W trakcie swoich pobytów podziwiali widok na Warszawę z tarasu widokowego w Pałacu Kultury i Nauki, odwiedzili Stadion Narodowy, wzięli udział w biegu charytatywnym z Filipem Chajzerem, a także odwiedzili centrum Złote Tarasy. Wizyty w Warszawie z pewnością rozbudziły apetyty naszych pływaków do startów w dużych miastach naszego ale i innych krajów. Czas pokaże czy ich marzenia zostaną kiedyś spełnione.

Materiał: MAL WOPR Malbork