Czwartek, 28 września 2023. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Malbork na Dniach Hanzy w Rostocku

2018-06-26 11:32:55 (ost. akt: 2018-06-26 12:30:42)

Od 21 do 24 czerwca 2018 r. w Rostocku w Niemczech zorganizowane zostały 38. Międzynarodowe Dni Hanzy, w których udział wzięło 119 miasta należących do Związku Hanzy z 16 krajów, w tym również Malbork. Rostock miał też drugi powód do świętowania – obchody 800-lecia istnienia tego miasta. Jak podają organizatorzy, Dni Hanzy odwiedziło około 400 tysięcy osób.

Impreza rozpoczęła się już w czwartek (21.06), jednak ze względu na ulewne deszcze i wiatr odwołana została niestety ceremonia otwarcia i wszystkie zaplanowane na ten wieczór atrakcje. W kolejnych dniach pogoda na szczęście dopisała i wystawcy mogli zaprezentować swoje miasta.

Delegacji z Malborka na czele z zastępcą burmistrza Janem Tadeuszem Wilkiem towarzyszyli przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Malborka i uczestnicy Youth Hanse - Patrycja Skibiak (Przewodnicząca) oraz Mateusz Bodal, którzy do Rostoku przypłynęli na flagowym gdańskim żaglowcu „Generał Zaruski”. Dla obu był to pierwszy rejs a wspominają jako jedną z największych przygód w życiu.

Dni Hanzy to również wielkie święto kultury. W wielu miejscach w mieście można było posłuchać muzyki z całej Europy, zarówno ludowej jak i współczesnej, podobnie było z tańcami, prezentowane były wystawy na różne tematy, rękodzieło oraz parady statków.

W tym samym czasie odbyły się spotkania dotyczące turystyki, kultury i spotkania gospodarcze. Przedstawiciele Malborka wzięli również udział w Zgromadzeniu Delegatów, na którym omówiono dotychczasowe i planowane działania Hanzy.

Malbork należy do Międzynarodowego Związku Hanzy od 2014 r., przyjęty został na Zgromadzeniu Delegatów podczas Dni Hanzy w Lubece. Celem Związku jest przede wszystkim wskrzeszenie do życia ducha europejskich miast w oparciu o ponadgraniczną ideę Hanzy na drodze wymiany kulturalnej i tradycji, transferu informacyjnego, naukowego i socjalnego, wzmocnienia kontaktów handlowych i gospodarczych oraz zaangażowanie młodzieży w proces rozwoju Hanzy.

Przynależność Malborka do Międzynarodowego Związku Hanzy tworzy możliwość korzystania z doświadczeń partnerów ze Związku, pozwala rozwijać współpracę między miastami, wzmacnia kontakty gospodarcze, przyczynia się do promocji malborskiego potencjału kulturalnego i gospodarczego, a przede wszystkim podnosi prestiż Malborka na arenie międzynarodowej.