Czwartek, 19 maja 2022. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

II Malborskie Forum Pomocowe

2016-12-19 09:04:16 (ost. akt: 2016-12-19 09:15:02)

14 grudnia w sali konferencyjnej przy Centrum Informacji Turystycznej odbyła się II edycja Malborskiego Forum Pomocowego.

W spotkaniu wzięło udział ponad 30 przedstawicieli służb, urzędów, instytucji, stowarzyszeń, kościołów i związków wyznaniowych Malborka i zwykłych jego mieszkańców zainteresowanych problematyką pomocy innym.

Zorganizowane niewielkim kosztem, praktycznie żadnym poza pracą i dobra wolą uczestniczących w nim osób – pozwoliło na próbę rozwiazywania istotnych problemów miasta, nazwanie ich po imieniu, na bieżąco oraz poznanie wzajemnych stanowisk i sposobów spojrzenia na problemy.
Na pierwszy plan wybiły się potrzeby łaźni miejskiej, jadłodajni i mądrej pragmatycznej współpracy. Okazało się to niezwykle trudnie. Widać potrzebę wzajemnej edukacji, przybliżania procedur, poszukiwania konsensusów w działaniu.

Mówiono miedzy innymi :

- O działaniach informacyjnych, lepiących w działaniach pomocowych instytucje i ludzi - mówił Krzysztof Hajbowicz tu jako twórca Forum, profilaktyk, dziennikarz i bloger

- O aspektach programu rewitalizacji mówiły realizatorki projektu Anna Olkowska-Jacyno oraz Monika Sasin z Urzędu Miasta.

- O działaniach dla bezdomnych, ich potrzebach i ich traktowaniu opowiadali Andrzej Krawców z Teen Challenge Polska - Chrześcijańska Misja Społeczna Punkt Coffee House dla osób uzależnionych. Przemysław Kaczor z Kościoła Ulicznego oraz przedstawiciel samych zainteresowanych, oraz przedstawiciele służb i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Jerzy Boczoń - współzałożyciel, prezes zarządu i dyrektor Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku. Socjoekonomista opowiadał o standaryzacji działań pomocowych.

- Waldemar Klawiński MROP Malbork , społecznik a także profilaktyk i terapeuta – mówił o różnych aspektach pomagania, o profesjonalizmie działań i o niebezpieczeństwach stereotypów w procedurach

Taką szansę wszystkim dają właśnie spotkania forum.
Kolejne dni po spotkaniu i jego echa zdominowały m.in. dyskusje cotygodniowego spotkania z burmistrza z mediami. Uzmysłowiło to z czym mamy do czynienia i z jaką wielością punktów widzenia, jakże czasem różnych, choć w intencjach tożsamych i spójnych.

Druga edycja Forum wpisuje się doskonale w naukę współpracy wszystkich pomagających w Malborku instytucji, służb i stowarzyszeń. Szkoda że szczególnie stowarzyszenie Fides oraz Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień stały się wielkimi nieobecnymi tego spotkania. Z cała pewnością na kolejnym Forum już w lutym, ich nie zabraknie.

Nadesłał: Krzysztof Hajbowicz

http://m.82-200.pl/2016/12/orig/forum-2-197.jpg
http://m.82-200.pl/2016/12/orig/forum3-198.jpg
http://m.82-200.pl/2016/12/orig/forum4-199.jpg