środa, 28 lutego 2024. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Niepodległościowe warsztaty historyczno-literacko-plastyczne w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Malborku

2018-06-13 09:08:36 (ost. akt: 2018-06-13 09:10:16)

W związku z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 7 czerwca 2018r. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie warsztatowo-edukacyjne dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych.

Składało się ono z dwóch modułów: „Patriotyzm dla najmłodszych” i „Kto Ty jesteś? – Polak Mały” - w Mediatece poprowadziła je pisarka Monika Sawicka-Kacprzak.
Autorka napisała cykl książeczek o przygodach psa Kajtusia i właśnie słowami tego pieska-patrioty opowiedziała naszym najmłodszym gościom o tym, jakie Polska posiada symbole narodowe, „kto to jest patriota”, a także w prosty sposób wprowadziła dzieci w rozumienie pojęć: zabory, niepodległość i jej odzyskanie. Były także ciekawostki o „dziadku z sumiastymi wąsami”, czyli marszałku Józefie Piłsudskim, legendy o początkach tworzenia się państwa polskiego, kolorowanki.

Monika Sawicka-Kacprzak przeprowadziła konkurs na najpiękniejszą malowankę patriotyczną i wręczyła nagrody, po czym dzieci entuzjastycznie odpowiadały autorce na pytania Władysława Bełzy zawarte w „Katechizmie polskiego dziecka”.

Pierwsza część spotkania zakończyła się wręczeniem dzieciom papierowych chorągiewek, „biało-czerwonymi śladami” i quizem patriotycznym, z którym dzieci poradziły sobie… celująco!

Po krótkiej przerwie, czekający już przed Mediateką uczniowie starszych klas szkół podstawowych wzięli udział w drugiej części panelu. Tym razem na przybyłych czekała solidna dawka historii Polski z okresu zaborów i odzyskania niepodległości uatrakcyjniona prezentacją multimedialną o Józefie Piłsudskim i Legionach Polskich. Młodzież utrwaliła m.in. pojęcia: ojczyzna, naród, patriotyzm, a za pomocą gry edukacyjnej „Polak Mały” również wizerunek polskich symboli narodowych i słowa naszego hymnu. Młodzi ludzie poznali sylwetki słynnych Polaków i bohaterów narodowych.
W trakcie warsztatu uczniowie otrzymali od prowadzącej chorągiewki – flagi i biało-czerwone wstążki. Następnie pracując w grupach, stworzyli pracę plastyczną zatytułowaną „Polska moich marzeń”.

Czwartek 7 czerwca w malborskiej książnicy był nie tylko dniem wypełnionym twórczym poznawaniem przez dzieci i młodzież zagadnień związanych z patriotyzmem, był także żywą rozmową o wartościach…
Informacja: Marzena Gliniewicz – Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku