Czwartek, 21 września 2023. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Honorowy Obywatel Daniel Zimmermann wraz delegacją z Monheim nad Renem w Malborku

2018-06-11 14:01:38 (ost. akt: 2018-06-11 14:16:12)

Od czwartku do niedzieli (7-10.06) w Malborku przebywała 5-osobowa delegacja z partnerskiego miasta Monheim nad Renem w Niemczech. W skład delegacji weszli przewodniczący frakcji politycznych w Monheim (Lisa Pientak - PETO, Werner Goller – SPD i Peter – CDU), Norbert Jakobs – rzecznik prasowy oraz Dafna Graf odpowiedzialna z współpracę z miastami partnerskimi.

Najważniejszym celem wizyty było wręczenie burmistrzowi Danielowi Zimmermann tytułu Honorowego Obywatela Miasta Malborka, co miało miejsce podczas uroczystej sesji Rady Miasta w piątek w Sali Siedmiofilarowej na Zamku Wysokim. Został on doceniony za niezwykłe zaangażowanie w nawiązywaniu i pielęgnowaniu kontaktów pomiędzy mieszkańcami Moneim nad Renem i Malborka, za ogromny szacunek dla Polski, Polaków oraz naszej historii i kultury (Uchwała nr XLI/422/2018 Rady Miasta Malborka z dnia 22 marca 2018 r.).

W swojej przemowie gość powiedział, że po raz pierwszy do Malborka przyjechał 13 lat, mieszkał wraz z przyjaciółmi na Campingu koło hotelu Parkowy i przez tydzień poznawał miasto i okolice. Już wtedy atmosfera w Malborku wydawała mi się szczególnie sympatyczna, większość osób była niesamowicie otwarta i zaangażowana w kulturę.

Bardzo mocna była jego wypowiedź dotycząca win Niemców podczas II Wojny Światowej i roli partnerstwa miast:

- Partnerstwo miast zbliża ludzi. To dla Polaków i Niemców, 73 lata po II Wojnie Światowej, po wszystkich zbrodniach, które zostały dokonane głównie w Polsce przez Niemców, naszych dziadów i pradziadów, nie jest takie oczywiste. W tym kontekście partnerstwo miast pomiędzy Malborkiem i Monheim nad Renem jest ważnym wkładem w budowie porozumienia i pojednania. Pomagają przełamywać stereotypy, które są w Niemczech o Polakach i w Polsce o Niemcach.

W dalszej części wspomniał także o obecnych czasach i zagrożeniach:

- Partnerstwo miast pomaga nie tylko w uporaniu się z historią, ale jest skierowane w przyszłość. Żyjemy teraz w czasach, w których nacjonalizm i skrajne prawice znowu dochodzą do głosu. Wiele osób traktuje globalizację jako zagrożenie, myślą, że rozwiązaniem są mocne granice, wysokie płoty i izolacja. Historia uczy nas, że to jest niewłaściwe, ponieważ izolacja terytorialna zawsze idzie w parze z tą duchową. Nacjonalizm i prawicowy populizm przywołują nietolerancję i wykluczenie. Powodują wewnętrzne zamknięcie, które ostatecznie zagrażają pluralizmowi i demokracji.

Na zakończenie podkreślił ogromną rolę partnerstwa miast w łamaniu stereotypów i budowaniu dobrych relacji międzynarodowych:

- Co możemy zrobić przeciwko temu w ramach partnerstwa miast? Ktoś, kto jako młody człowiek spędził tydzień w rodzinie goszczącej, nauczy się, że jego kultura nie jest ani gorsza ani lepsza od innych, że ludzie w różnych miejscach mają różne zainteresowania, gusty i przyzwyczajenia, ale przy tych wszystkich różnicach dążą w sercu do tego samego celu, do tego aby wieść swoje życie w pokoju, człowieczeństwie i szczęściu. Respekt wobec innych kultur, innych języków, uznanie różnorodności i uczucie, że kontakt z innymi kulturami nie jest zagrożeniem ale wzbogaceniem, to stanowi ducha Unii Europejskiej i jej partnerstw miast. Respekt, otwartość i tolerancja, które są budowane przez spotkania w ramach partnerstwa miast, działają ostatecznie jak zastrzyk przeciwko dyskryminacji, nietolerancji i fanatyzmowi.

Czytaj całą przemowę

Po uroczystej sesji delegacja udała się na Galę Malborskiego Mistrza Biznesu, gdzie miała okazję spotkać się z przedsiębiorcami z Malborka, poznać najprężniej działające firmy i wziąć udział w rozdaniu corocznych nagród MMB.

Goście wzięli również aktywny udział w XVI Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej, w strojach średniowiecznych szli w korowodzie festiwalowym, następnie wzięli udział w inscenizacji na Wałach von Plauena. Zachwycił ich również sobotni spektakl „Zaczarowana Muza” na Zamku Wysokim, gdzie o względy „Daniela z Monheimu” zabiegały występujące mieszczanki.

Partnerstwo z Monheim nad Renem jest najlepiej rozwijającym się partnerstwem miast. W ciągu roku doszło do wielu wymian, w tym:

- pomiędzy Balbinami i chórem dziecięcym i młodzieżowym
- pomiędzy Bombersami Malbork i Monheimer Skunks, czyli rolkarzami obu miast
- udział drużyny piłkarskiej „Pomezania Malbork” podczas międzynarodowego turnieju piłkarskiego w Monheim
- pomiędzy Młodzieżową Radą Miasta Malborka i Jugendparlamentem z Monheim na temat kształcenia politycznego i radzenia sobie ze stereotypami
p- odczas odsłonięcia nowego Placu Malborskiego w Monheim z udziałem oficjalnej delegacji
- od wielu lat spotykają się już seniorzy z U3W i Freundeskreis Malbork z Monheim nad Renem
- mamy wspaniałą wymianę gospodarczą pomiędzy przedsiębiorcami z Malborka i Monheim, wspieraną przez działy promocji gospodarczej w obu miastach
- wkrótce Szkoła Podstawowa nr 2 i Sekundarschule z Monheim po pierwszych spotkaniach nauczycieli rozpocznie również zaplanowaną wymianę

Czytaj również:
Podczas uroczystej Sesji Rady Miasta wręczono tytuły „Zasłużony dla Miasta Malborka” i „Honorowy Obywatel Miasta Malborka”