Poniedziałek, 22 lipca 2024. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

„Zaczarowana Muza” oczarowała malborką publiczność podczas Koncertu Galowego MFKD

2018-06-11 12:33:51 (ost. akt: 2018-06-13 13:44:20)

Baśniowym Koncertem Galowym pt.: „Zaczarowana Muza” zakończył się XVI Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej organizowany przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. Był to przepiękny spektakl ze wspaniałą muzyką w starych zamkowych murach na dziedzińcu Zamku Wysokiego, udostępnionych dzięki uprzejmości Muzeum Zamkowego w Malborku.

Tą piękną opowieść napisała Jowita Uniewicz, spektakl wyreżyserowała Bożena Belcarz, część instrumentalną opracował Henryk Kasperczak.

Spektakl odkrył wiele talentów aktorskich wśród naszych mieszkańców, dla wielu występujących był to niezwykle udany debiut, a wartość artystyczna widowiska była na naprawdę bardzo wysokim poziomie.

Jak pisze Bożena Belcarz na swoim profilu FB, spektakl połączył wielu ludzi z różnych grup: Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, Przewodników, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, chórzystów – Lutnistów, zespołów i pracowników MCKiE oraz pracowników MZM (w szczególności zaangażowani byli Arkadiusz Dzikowski, Tomasz Bogdanowicz oraz Janusz Orłowski).

Najważniejsza w spektaklu była jednak muzyka, która odczarowała i obudziła piękną księżniczkę i zachwyciła publiczność.

- Dziękuję za uczestnictwo w spektaklu Laureatów XVI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku - Zespołom Muzyki Dawnej: „Favorito” z Białegostoku (kierownik. artystyczny Bożena Kraśko), ,„Brevis” z Mińska, Pinoculus” z Malborka i „Il Vento Musicale” z Elbląga (kierownik artystyczny Marcin Skotnicki), Incantare”oraz „Lunaris” z Lęborka (kierownik artystyczny Mirosława Grynkiewicz), Zespół „As” oraz „Amicorum” z Gdańska, pod kierunkiem Magdaleny Warżawa, "Cantus Mariae" z Malbork (kierownik. art. Maria Saibert) oraz Zespołowi Muzyki i Tańca Dawnego „La Danza Antica” z Lęborka (kierownik art. choreograf Teresa Szczepańska), Zespołowi Muzyki Dawnej i Tańca Im. Bł. Matki Zofii Czeskiej Szkół Sióstr Prezentek z Krakowa (kierownik.artystyczny Hanna Malska, choreograf Justyna Kulczycka). Radością było wspólne koncertowanie z naszymi lokalnymi zespołami: strasznie wspaniałymi chochlikami – zespołem Bursztynki (kierownik art. Celina Pacanowska) oraz z młodziutkimi wokalistami studia wokalnego Balbiny (kierownik art. Maria Seibert) - wymienia reżyser Bożena Belcarz.

Reżyser podziękowała również wszystkim aktorom występującym w Koncercie Galowym oraz wymieniła wykonawców poszczególnych ról:

Marta Szewczyk (MCKiE) - księżniczka
Tomasz Bogdanowicz (MZM) - narrator
Daniel Mrulewicz (Lutnia) - narrator
Andrzej Dembiński (Lutnia) - wędrowny sprzedawca relikwii
Basiek Barbara (Lutnia) - przekupka
Patryk Łazuk (BRZSz) - rycerz
Hanna Dominiecka - karczmarka
Jakub Wciseł (BRZSz) - rycerz
Katarzyna Ciecierska (BRZSz) - mieszczka
Magdalena Grodecka (BRZSz) - gospodyni
Piotr Wełniany Ciecierski (BRZSz) - pielgrzym
Piotr Widz - (BRZSz) super mnich
Anna Dembeck-Heksa - szeptucha
Jowita Uniewicz - praczka / scenarzysta
Katarzyna Karp-Smolińska (Lutnia) - praczka
Ela Elżbieta Pesta (Lutnia) - karczmarka, szwaczka
Grażyna Grażyna Leśniewska Długokęcka (Lutnia) - zielarka
Iwona Dziweńka (Lutnia) - zielarka
Iza Tul (Lutnia) - szwaczka
Kuba Kruk (Lutnia) - zakonnik, lirnik
Justyna Kujawa (Lutnia) - wiedźma
Mariola Holka (Lutnia) - gospodyni
Przemek i Joanna Sierla (Lutnia) - mąż i żona
Rafał Pliszka (Lutnia) - żebrak
Mariusz Psuty - główny dworzanin
Agata Szumska (MCKiE) - córka
Anna Pu (MCKiE) - szwaczka
Celina Pacanowska (MCKiE) - czarownica
Monika Ładyńska (MCKiE) - praczka
Remi Przemysław Chlebowski (Lutnia) - wędrowny sprzedawca relikwii
Teresa Szczepańska - nadworny medyk
Tomasza Chądzyński rycerz
Grażyna Fryger (U3W) - matka
Aleksander Chrupczalski (U3W) - ojciec
Violetta Jankowiak - (MCKiE) gospodyni
Janinka córka Daniela Mrulewicz - obstawa księżniczki
wokalistki Cantus Mariae – damy dworu księżniczki

- To ogromne przedsięwzięcie, wspierane było organizacyjnie przez dyrektor MCKiE Aleksandrę Kapejewską oraz Marię Seibert, dyr. Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku, którego spektakl stanowił zwieńczenie jego XVI edycji. Podziękowania kieruję do wszystkich zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia, dobrze jest być częścią tak doborowej ekipy – dodaje Bożena Belcarz - Szczególne podziękowania kieruję do dwu wspaniałych artystek i animatorek tego spektaklu, których wsparcie i pomoc była szczególna: Violetta Jankowiak oraz Jowita Uniewicz.

Koncert Galowy był również okazją do wyróżnienia i nagrodzenia zespołów biorących udział w konkursie festiwalowym, werdykt odczytała dyrektor artystyczna MFKD Maria Seibert, nagrody wręczyli burmistrz Marek Charzewski i wicestarosta Waldemar Lamkowski.

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Wyróżnienia Festiwalowe:
Zespół „IL VENTO MUSICALE” z Elbląga, Zespół „PINOCULUS” z Malborka, Zespół „CANTUS MARIAE” z Malborka, Zespół „LUNARIS” z Lęborka, Zespół „AS” z Gdańska

Nagroda Festiwalowa:
Zespół „BREVIS” z Mińska (Białoruś), Zespół „FAVORITO” z Białegostoku

Nagroda Główna Festiwalu:
Zespół „INCANTARE” z Lęborka, Zespół „AMICORUM” z Gdańska, Zespół Muzyki Dawnej i Tańca im. Bł. Matki Zofii Czeskiej Szkół Sióstr Prezentek w Krakowie, Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „La Danza Antica” z Lęborka.

„Żeby znaleźć swoje miejsce na świecie, trzeba poznać swoją tożsamość, trzeba odwołać się do przeszłości, poszukać swoich korzeni, korzeni naszej kultury – europejskiej, narodowej, regionalnej… wspólne dziedzictwo, jakim jest muzyka, łączy rozwija i umacnia więzi z innymi ludźmi…”

Festiwal podsumowała również dyrekrot artystyczna MFKD Maria Seibert:

- Malbork – średniowieczne miasto powitało was w festiwalowym gwarze już po raz szesnasty.To tutaj, co roku, wracamy do źródeł naszego jestestwa, do naszych korzeni kultury. To w murach malborskiego zamku łączymy się z duchem średniowiecznej epoki pod postacią muzyki i tańca. Pragnę wyrazić swoją wdzięczność wszystkim uczestnikom festiwalu, i tym Małym i tym Dużym za to, że byliście z nami. Dziękuję organizatorom, władzom miasta, sponsorom i wszystkim którzy włożyli serce w to, żeby ten festiwal się odbył. Wy, Drodzy Moi, najlepiej wiecie, że sens życia i wiara w człowieka nie bierze się z pustki, lecz z pielęgnowania tradycji i ocalania pamięci zbiorowej, która stanowi o przyszłości i wielkości narodu. To właśnie dlatego na nowo, co roku, przeżywamy spotkanie z królem Kazimierzem Jagiellończykiem i jego małżonką, Wielkim Mistrzem Zakonu Najświętszej Marii Panny. To są stałe rytuały, tradycja, do której się wraca jak do domu, nie do mieszkania. Dlatego już dzisiaj zapraszamy do naszego domu za rok. Zostawiliście cenne ślady na malborskiej ziemi i…w naszych sercach, dlatego łatwiej jest mi powiedzieć „Do zobaczenia”. XVI Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej jest już historią.

Czytaj również:
Korowód w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej

Koncerty XVI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej