Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Wystawa obrazów Jacka Albrechta

2018-06-05 09:39:38 (ost. akt: 2018-06-05 09:43:40)

Do 30 czerwca można oglądać wystawę prac malborskiego artysty Jacka Albrechta. Cykl „Sztuka bezdomna – Poszukiwanie tożsamości” prezentowany jest salach Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw i prowadzonej przez nią Alternatywie. Wspólne przedsięwzięcie jest zapowiedzią dalszej współpracy.

Kto na otwarciu wystawy obrazów Jacka Albrechta nie był, niech żałuje. Autor wprowadził bowiem zebranych w wyjątkowy klimat swoich prac. Ci, którzy zgromadzili się w dawnej fabryce cygar po raz pierwszy, dostrzegali przede wszystkim, jak fantastycznie poprzemysłowe tło współgra z pracami artysty.
- Jakby obrazy powstały właśnie do tych pomieszczeń – zachwycali się goście. - Albo czekały na takie miejsce ekspozycji.
Jacek Albrecht tłumaczy, że tytuł wystawy ma kilka znaczeń.
- Pierwszy człon, „Sztuka bezdomna”, to pytanie o dzisiejszy „dom” sztuki współczesnej. Czy tradycyjna forma twórczości zamkniętej w galeriach i muzeach jest ciągle słuszna? Czy wobec nachalności popkultury sztuka „wyższa” także pojawiać się w miejscach publicznych, niejako „narzucając” swoją obecność nie zawsze zainteresowanemu odbiorcy? Życzliwość klubu Alternatywa w Malborku pozwoliła zaproponować praktyczną realizację takiej formuły we wnętrzu postindustrialnym do refleksji i samodzielnej oceny problemu – wyjaśnia Jacek Albrecht.
Jednocześnie to rodzaj manifestu.
- To mały protest przeciwko pogłębiającej się zapaści kulturowej miasta. Brakuje tu teatru, sali koncertowej i poważnej galerii, brakuje nawet kina. A przecież sztuka jest konieczna człowiekowi do pełnego i ciągłego rozwoju. Poprzez udział w kulturze zaspokaja on swoje duchowe potrzeby i staje się lepszy. Takim czyni go kontakt ze sztuką – uważa artysta.
Natomiast „Poszukiwanie tożsamości” dotyczy już samych obrazów i jest wyrazem pewnego etapu rozwoju artystycznego autora. Są to realizacje monochromatyczne i abstrakcyjne. Budują nastrój strukturą faktury i kompozycją tonalną. Cykl ten, we wstępnej postaci, obroniony został jako praca dyplomowa z malarstwa w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych u prof. Cześnika.

Podczas wernisażu oprawę muzyczną zapewnił Remi Przemysław Chlebowski. Fotorelacja, którą prezentujemy, to dzieło Tomasza Sułkowskiego.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do soboty od godz. 17 do 20. Wstęp jest bezpłatny, wejście przez klub Alternatywa.

Ale to nie koniec artystycznych atrakcji. Na pewno w Malborku jest wiele osób, które w swoich domach w wielkiej tajemnicy oddają się malarskiej pasji. Od teraz będą mogli rozwijać swoje umiejętności, wybrać właściwy kierunek i poprawiać stosowane techniki malarskie, zachowując jednakże swoją wrażliwość. Otóż od czerwca artyści amatorzy będą mogli porozmawiać o swojej twórczości z Jackiem Albrechtem. W każdy wtorek od godz. 17 do 19 zainteresowani będą mogli posłuchać jego bezpłatnych uwag i podpowiedzi.

O artyście
Jacek Albrecht, rocznik 1951, to absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Koszalińskiej, Studium Konserwacji Zabytków Politechniki Warszawskiej i kierunku edukacja artystyczna gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa u prof. Henryka Cześnika). Jest członkiem Związku Polski Artystów Plastyków.
Uprawia głównie malarstwo sztalugowe i rysunek. Ulubioną tematyką prac artysty jest portret psychologiczny, abstrakcja liryczna i marynistyka, zaś preferowaną techniką – olej i akryl na płótnie, a rysunku – klasyczny ołówek. Lubi też eksperymenty w technikach mieszanych i nowych mediach.
Jest twórcą „Galerii Bezdomnej” organizującej wystawy plastyczne w przestrzeni publicznej. Jego prace wystawiane były na wystawach indywidualnych w wielu miastach Polski.

O miejscu
Klub Alternatywa w Malborku przez lata kojarzył się wyłącznie z muzyką i koncertami granymi na żywo. Od listopada 2017 r. lokal w dawnej fabryce cygar przy ul. Grunwaldzkiej 16-18 prowadzi Spółdzielnia Socjalna Fabryka Inicjatyw. Nowi gospodarze kontynuują wcześniejszą tradycję, jednak dodają do niej również wiele autorskich elementów: spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty rękodzieła dla wszystkich grup wiekowych, wystawy, seanse kinowe; udostępniają również lokal na prywatne zamknięte imprezy.
Alternatywa i Spółdzielnia Socjalna Fabryka Inicjatyw mają swoje profile na Facebooku. Tam można znaleźć bieżące informacje na temat imprez i zajęć odbywających się w niezwykłym poprzemysłowym obiekcie.