Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Wymiana artystyczna Balbin i chóru z Monheim pokazała, że muzyka jest bez granic

2018-05-29 10:48:07 (ost. akt: 2018-05-29 11:00:33)

W niedzielę zakończyła się polsko-niemiecka wymiana artystyczna pod hasłem „Muzyka bez granic”, w której udział wzięły dwa zespoły - „Balbiny” z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji pod kierunkiem Marii Seibert i Chór Dziecięcy i Młodzieżowy z partnerskiego miasta Monheim nad Renem (Monheimer Kinder- und Jugendchor) prowadzony przez Danę Drechsel. Młodzież przebywała w Malborku od 22 do 27 maja br. Grupie towarzyszyła Dafna Graf odpowiedzialna w Monheim za współpracę z miastami partnerskimi.

Było to już drugie spotkanie młodych wokalistów, pierwsze miało miejsce w Niemczech w listopadzie zeszłego roku. Już wtedy nawiązały się pierwsze przyjaźnie, a pełna integracja była możliwa przede wszystkim dzięki temu, że uczestnicy podczas obu wymian mieszkali w domach gospodarzy.

W Malborku program był skoncentrowany głównie na przygotowaniu sobotniego koncertu z okazji III. Wiosennych Dni Seniora i Dnia Matki. Każdego dnia dziewczyny brały udział w warsztatach, efektem czego było opracowanie wspólnych utworów zaprezentowanych na finał koncertu.

Pobyt w Malborku to oczywiście nie tylko praca i ćwiczenia. W środę grupa niemiecka odwiedziła uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, dla których zaśpiewała i opowiedziała o swoim zespole. Również licealiści zaprezentowali placówkę, osiągnięcia, możliwości rozwoju a także przygotowali krótką część artystyczną. Potem zaprosili do klas i opowiedzieli o codziennym życiu w szkole.

Ciekawą propozycją była wizyta w Szkole Łacińskiej i własnoręczne malowanie kubków, głównie z motywami Malborka.

Będąc w Malborku nie można pominąć zwiedzania zamku. Chórzystki znały miniaturę zamku znajdującą się w Monheim, jednak różnica rozmiarów bardzo je zaskoczyła. Dla większości zaskoczeniem była również informacja, że w ich mieście urodził się Winrych von Kniprode - jeden z najbardziej skutecznych wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Było to tym bardziej ważne, że część z nich uczy się w szkole właśnie jego imienia.

W czwartek w południe gości przyjął burmistrz Marek Charzewski, dla którego chór przygotował muzyczną niespodziankę, śpiewając m.in. po szwedzku i francusku. Następnie zrobili wspólne zdjęcie na balkonie i zwiedzili gabinet włodarza.

Wieczorem chórzystki i wszyscy członkowie studia wokalnego „Balbiny” oraz ich rodzice integrowali się podczas ogniska na OSiRze. Pieczenie kiełbasek, zabawy i wspólne śpiewanie sprawiły, że było to naprawdę niezapomniane spotkanie.
W programie zaplanowano również wycieczkę do Gdańska, dokąd grupa z Monheim pojechała pociągiem. Po zwiedzaniu Starówki i czasie wolnym przyszedł czas na Muzeum II Wojny Światowej. Było to duże przeżycie dla wszystkich i jak podkreślili opiekunowie, niesamowita lekcja historii.

W końcu nadeszła sobota, najważniejszy dzień wymiany. Od południa wykonawcy ćwiczyli w Sali Klubu 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Wszyscy chcieli wypaść jak najlepiej, dlatego była pełna mobilizacja i koncentracja. Wspólne próby zaowocowały pięknym koncertem pod tytułem "Muzyczna podróż po krainie bajek". Koncert uświetnił występ grupy tanecznej „Kwieciste Gwiazdy” z Ukrainy. Młodzież wykonała przepiękne piosenki z filmów Disneya oraz ze znanych musicali. A na zakończenie wokaliści zaśpiewali utwory przygotowane podczas warsztatów przeprowadzonych w ramach wymiany.

Czas minął niezwykle szybko i nadszedł dzień rozstania, któremu towarzyszył łzy i smutek. Dziewczyny bardzo się zaprzyjaźniły, wszyscy obiecali, że będą się kontaktować ze sobą już prywatnie. Balbiny otrzymały również zaproszenie na kolejną wymianę w przyszłym roku w Monheim nad Renem.

Polsko-niemiecka wymiana artystyczna „Muzyka bez granic” była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.