Wtorek, 29 listopada 2022. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Marek Pindral zabrał ich "w podróż do Indii"

2018-05-14 13:09:50 (ost. akt: 2018-05-14 13:14:45)

10 maja miłośnicy Klubu Podróżnika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku spotkali się, już po raz trzeci, z Markiem Pindralem - podróżnikiem, pisarzem , anglistą, tłumaczem i fotografem. Tym razem Pan Marek zabrał nas w podróż do Indii. Kraju oryginalnego, różnorodnego, pełnego kolorów, smaków, zapachów, obfitości wrażeń zmysłowych i duchowych. Kraju zróżnicowanego przyrodniczo i klimatycznie, ale także społecznie – od rejonów ociekających bogactwem i przepychem po skrajne ubóstwo w slumsach.

Podróżnik, opowiadając słowem i fotografią, zabrał słuchaczy do miejsc rzadziej odwiedzanych, ale równie fascynujących - Biblioteki Liści Palmowych, gdzie spisane są losy ludzkości, świątyni związanej z rytuałem śmierci i narodzin Karni Mata, w której czci się mieszkające tam szczury: aśramu, w którym mieszka Sathya Sai Baba uważany za wcielenie bóstwa; świątyni Kandarija Mahadewa, na ścianach której widnieje tysiące misternych płaskorzeźb postaci ludzkich, wiele z nich splecionych w erotycznym uniesieniu: Gangotri, gdzie swoje źródło ma święta rzeka Ganges.

Gawędziarski ton opowieści, okraszony elementami humorystycznymi, sprawił, że dwugodzinne spotkanie trwało tylko chwilę...
Zainteresowanych najnowszą książką Marka Pindrala Indie czyli świat zapraszamy do biblioteki.
tekst: Danuta Czop, MBP