Poniedziałek, 22 lipca 2024. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Dzień Europy zintegrował malborskie szkoły

2018-05-11 09:42:07 (ost. akt: 2018-05-15 13:35:56)

9 maja przypada Dzień Europy, czyli święto Unii Europejskiej. Z tej okazji Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we współpracy z pozostałymi szkołami ponadgimnazjalnymi zorganizował międzyszkolną imprezę , która była prawdziwym świętem Europy oraz świętem młodości i radości. Wydarzenie to było trzecim już projektem zrealizowanym w ramach tegorocznego Malborskiego Budżetu Obywatelskiego „Junior”.

Poniżej przedstawiamy relację ZSP nr 3 z przebiegu Dnia Europy:

„9 maja 2018 roku był dniem wyjątkowym nie tylko dla historii Europy, ale również dla działania naszej szkoły, wszystkich szkół ponadpodstawowych z Malborka oraz całej społeczności lokalnej.

Punktualnie o 9:30 młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 z Malborka przywitała zaproszonych gości, opiekunów, kolegów i koleżanki z I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz Zespołu Szkół Katolickich na placu Kazimierza Jagiellończyka. Po przywitaniu wszystkich przez dyrektora szkoły, Pana Jana Stawickiego, barwny korowód reprezentantów szkół przebranych w barwy narodowe Hiszpanii, Francji, Niemiec, Grecji oraz słonecznej Italii udał się w kierunku Międzymurza Zachodniego Muzeum Zamkowego. Dla uświetnienia parady, każda ze szkół niosła ze sobą przygotowany wcześniej transparent z rysunkiem przedstawiającym dziedzictwo kulturowe prezentowanego kraju. Dzięki znakomitej pogodzie, wesołym śpiewom i dopisującym wszystkim humorom, atmosfera stała się tak pozytywna, że przykuła uwagę przechodniów i turystów.

Po dotarciu w okolice przepięknej scenerii Zamku Malborskiego, wprowadzeni przez gości, którzy uświetnili uroczystość – Burmistrza Miasta Malborka, pana Marka Charzewskiego, wicestarostę Powiatu Malborskiego, pana Waldemara Lamkowskiego, Sekretarza Miasta Malbork, panią Ewę Dąbrowską, Dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, panią Aleksandrę Kapejewską oraz Inspektor w Wydziale Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą, panią Katarzynę Fabiańską – nastąpiła prezentacja krajów. Elementami ocenianymi przez Jury był pokaz mody europejskiej, prezentacja plakatu z wylosowanym zabytkiem dziedzictwa kulturowego, scenka przedstawiająca dany kraj (i tu Jury miało nie lada orzech do zgryzienia, oceniając występy – od nastrojowych piosenek, poprzez tańce, scenki kabaretowe i melodyjne włoskie konwersacje), a także quiz wiedzy o Unii Europejskiej.

Każda ze szkół zaprezentowała się znakomicie, a puchar zwycięzcy trafił do uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Ale nie o rywalizację tu chodziło, dlatego dla wszystkich szkół przygotowane zostały nagrody w formie dyplomów, torby słodyczy, gier europejskich i różnych przydatnych gadżetów. Punktem kulminacyjnym obchodów Dnia Europy było wypuszczenie w powietrze niebieskich balonów przy dźwiękach hymnu Unii „Ody do radości”. Po takiej dawce ruchu i emocji wszyscy ze smakiem zjedli tort oraz lody, a następnie z uśmiechami na twarzy i miłymi wspomnieniami powiedzieliśmy sobie „Do widzenia”.


informacja: Agnieszka Jeromin, ZSP nr 3 w Malborku