Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Klasyka z Indii na Zamkowych Kameraliach w piątek

2018-05-09 10:50:42 (ost. akt: 2018-05-09 10:51:53)

Malborskie Stowarzyszenie OŚ, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Muzeum Zamkowe w Malborku zapraszają miłośników muzyki, szczególnie wyjątkowej w swej formie, uduchowionej muzyki orientalnej na niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju koncert. W ramach cyklu „Zamkowe Kameralia” wystąpi Ustad Usman Khan - Sitar Maestro (INDIE).

To niezwykła okazja, której nie mogliśmy przegapić. Po raz pierwszy w Polsce, a dzięki wspólnym staraniom pani Aleksandry Gross, Malborskiego Stowarzyszenia OŚ, MCKiE oraz Muzeum Zamkowego - jedyny raz na Pomorzu…
Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej w Karwanie już 11 maja (piątek) o godz. 19:00. Bilety można kupić w kasie Muzeum Zamkowego. Cena jednego biletu wynosi 40 zł, natomiast uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych oraz emeryci z ważną legitymacją płacą 30 zł. Dzieci do lat siedmiu mają zapewniony bezpłatny wstęp.
Bilety można też zakupić przez Internet: https://bilety.zamek.malbork.pl/

Usman Khan zasłużenie zajmuje uprzywilejowane miejsce w dziedzinie indyjskiej muzyki klasycznej. Jego instrumentem jest Sitar- wielostrunowy indyjsko-perski instrument muzyczny. Instrument ten ma bardzo długą, starożytną historię. Wielokrotnie modyfikowany, aktualnie posiada najczęściej 20-21 strun. Używany jest głównie w klasycznej muzyce indyjskiej, do której został stworzony i w której najpełniej pokazuje swoje czarujące piękno i możliwości. Można go jednak usłyszeć również w różnych innych nurtach muzycznych/projektach.

Usman Khan zasłynął emocjonalnymi wykonaniami łączącymi sitarowe techniki instrumentalne i wokalne. Dojrzałość i doświadczenie (70 lat gry) umiejscawiają go wśród najbardziej poważanych muzyków Indyjskiej Muzyki Klasycznej. Sposób gry Mistrza ma tą wyjątkową zaletę sprawiania, że trudne wydaje się być proste, emocjonalne wydaje się być eleganckie, a Boskie jawi się jako ziemskie... Jego zdolność do rozwijania muzycznego porozumienia z prostymi entuzjastami, jak również krytycznymi słuchaczami, skłoniła krytyków muzycznych do uznania go za wybitnego muzyka wśród wielkich współczesnych artystów.

Maestro jest spadkobiercą sitarowego dziedzictwa po znanym dziadku - Ustad Rehmat Khanie (uznanym w swoich czasach w Indiach za największego "czarodzieja sitarowego") i ojcu - Ustad Abdulu Karimie Khanie z Dharwadu.
Urodził się w 1940 w Bombaju. Rozpoczął naukę gry na sitarze w wieku kilku lat. Od ponad 30 lat koncertuje m.in. w Europie, USA, Australii; gdzie ma wielu uczniów (np. Prem Joshua). Wydał kilka płyt CD.
To jego pierwsza i długo oczekiwana wizyta w Polsce.

Od 1994 adepci gry na sitarze studiują w stworzonym przez Ustada Usmana Khana instytucie 'Naad Mandir’ w Punie (INDIE). ‘Naad' jest nie tylko przestrzenią przeznaczoną nauce, lecz także przestrzenią tworzenia wspólnoty. Mistrz kształci muzyków "całościowo”, zanurzając w kulturze, ucząc aktywnego słuchania i dyscypliny w praktyce samorozwoju. Holistyczne podejście do muzycznej sztuki przyciąga i gromadzi w Naad Mandir uczniów i artystów z całego świata.

W 2018 r. Zamkowe Kameralia są przedsięwzięciem przygotowywanym wspólnie przez Malborskie Stowarzyszenie OŚ i Muzeum Zamkowe w Malborku.

Projekt jest dofinansowany przez Miasto Malbork, Starostwo Powiatowe w Malborku, Gminę i Miasto Nowy Staw.
Firmy wspierające projekt - http://kameralia.blogspot.com/p/sponsorzy2018.html