Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Muzeum Zamkowe organizuje historyczny konkurs internetowy „Skarby Polski na Liście UNESCO”

2018-05-08 13:52:38 (ost. akt: 2018-05-08 13:53:46)

Autor zdjęcia: www.zamek.malbork.pl

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w Internetowym konkursie historycznym Skarby Polski na Liście UNESCO. Celem konkursu jest upamiętnienie dwudziestej rocznicy wpisania Zamku krzyżackiego w Malborku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To historyczne wydarzenie miało miejsce w dniu 4 grudnia 1997 roku. Na XXI plenarnej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Neapolu grupa reprezentująca 21 państw, stanowiących członków komitetu Światowego Dziedzictwa poddała pod głosowanie wniosek, który został przyjęty jednogłośnie. Pół roku później, w dniu 6 czerwca 1998 roku, w Letnim Refektarzu malborskiego zamku odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania Certyfikatu UNESCO dyrektorowi Muzeum Zamkowego. Warownia stała się wówczas ósmym obiektem z Polski wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Okrągły jubileusz Muzeum przypada w szczególnym roku. Doniosłości temu wydarzeniu nadaje Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego ustanowiony przez Parlament i Radę Unii Europejskiej oraz rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie przewidziano godne uwagi nagrody. Do rozlosowania są malowane ręcznie obrazy z widokiem zamku malborskiego oraz małe akwarele autorstwa Pana Mariana Jastrzębskiego z Nowego Dworu Gdańskiego, wydawnictwa albumowe Polska. Skarby UNESCO (z aktualnym stanem obiektów wpisanych na Listę UNESCO) oraz vouchery na wybraną ofertę zamkową: zwiedzanie zamku, Nocne zwiedzanie lub widowisko Światło i dźwięk. Z oferty będzie można skorzystać w sezonie letnim 2018 roku (sezon rozpoczyna się 1 maja i kończy 30 września).

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem konkursu, który znajduje się na stronie Muzeum Zamkowego w Malborku (www.zamek.malbork.pl)