Piątek, 22 września 2023. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja w SP nr 9

2018-04-30 08:58:41 (ost. akt: 2018-04-30 08:59:43)

W czwartek, 26 kwietnia b.r. odbył się w murach ,,dziewiątki’’ apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku.

Warto pamiętać, że rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy VII "a" przygotowali pod kierunkiem p. Łukasza Rosiak i Adama Liszewskiego montaż słowno-muzyczny. Uroczystość odbyła się na głównym holu szkoły. Akademię rozpoczęto odśpiewaniem przez wszystkich przybyłych uczniów i nauczycieli - hymnu narodowego "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie prowadzący apel narratorzy - Konrad, Maja i Amelia zaprezentowali dzieje i losy naszej konstytucji oraz walki Polaków o odzyskanie niepodległości. Uczniowie recytowali także wiersze, a zespół wokalny "Canto" śpiewał pieśni o tematyce patriotycznej m.in. "Mazurek Trzeciego Maja".
Patriotyczne apele rocznicowe są już w ,,dziewiątce’’ tradycją. Dzięki takim uroczystościom, wyeksponowanym na holu symbolom narodowym, które podkreśliły wzniosły charakter uroczystości, możemy kształtować postawy patriotyczne, i przygotowywać uczniów do życia w demokratycznym państwie polskim.
Tekst: Adam Liszewski/ fot.SP9