Czwartek, 13 czerwca 2024. Imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana

Tanga i Bugurodzica zabrzmiały na malborskim Zamku.

2018-04-21 14:59:56 (ost. akt: 2018-04-20 22:39:59)

Dzisiejszy (20.04) koncert z cyklu Zamkowe Kameralia był prawdziwą ucztą muzyczną dla miłośników tanga i jazzu. W Sali Siedmiofilarowej na Zamku Średnim wystąpiło genialne trio: Adam Wendt - saksofon, Paweł Zagańczyk - akordeon, Jarosław Stokowski - kontrabas.

Doskonały warsztat, niezwykłe aranżacje i interpretacje utworów, charyzma muzyków i wspaniali kompozytorzy z pewnością zaspokoili gusta nawet najbardziej wybrednych słuchaczy. A do tego dowcipne komentarze, anegdoty i odwieczny spór pomiędzy muzykiem klasycznym a jazzowym.

W repertuarze znalazły się między innymi standardy jazzowe, przepiękne tanga francuskiego akordeonisty Richarda Galliano oraz mistrza argentyńskiego tanga Astora Piazzollia, w tym słynne Libertango. Mistrzowskie było także połączenie brzmienia akordeonu z brzmieniem saksofonu i kontrabasu.

Niespodzianką adekwatną do miejsca koncertu było wykonanie przez artystów "Bogurodzicy" w nowej aranżacji Pawła Zagańczyka, którego mieszkańcy Malborka poznali jako nauczyciela w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Malborku, organizatora Malborskich Spotkań Akordeonowych i członka zespołu Zagan Acoustic.

Organizatorami koncertu i całego cyklu Zamkowych Kameraliów są Malborskie Stowarzyszenie OŚ i Muzeum Zamkowe w Malborku.
Projekt dofinansowano z budżetu Miasta Malborka oraz Powiatu Malborskiego. Sponsorem projektu jest Przedsiębiorstwo „NOGAT”.

Adam Wendt – saksofon

Saksofonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od momentu powstania zespołu Walk Away (1985) związał się z nim na stałe. Z zespołem tym zdobywał wiele głównych nagród i wyróżnień, z których warto wymienić laury na festiwalu Jazz Nad Odrą w 1986 roku.Od 1988 roku zespół Walk Away zajmuje I miejsce w ankietach „Jazz Top” czasopisma Jazz Forum (w kategoriach: zespół roku oraz zespół roku - jazz elektryczny). Adam Wendt z zespołem koncertował w kilkunastu krajach świata.

Paweł Zagańczyk – akordeon

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie – występował na Litwie, Słowacji, w Austrii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Szwecji, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Paweł Zagańczyk koncertuje też na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera.

Jarosław Stokowski – kontrabas
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jako uczeń szkoły muzycznej rozpoczął współpracę w charakterze muzyka orkiestrowego z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. W 2011 roku miał zaszczyt koncertować wraz z Orkiestrą Sinfonia Varsovia na Festiwalu Światowych Orkiestr Symfonicznych w Moskwie. W 2013 roku uzyskał tytuł magistra w klasie kontrabasu Janusza Dobrowolskiego.