Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Sztuka jest KUL na zamku w Malborku

2018-04-21 12:27:22 (ost. akt: 2018-04-20 22:57:00)

O tym, że sztuka jest cool, a właściwie KUL, mogliśmy przekonać się wczoraj po południu (20.04) w historycznym wnętrzu Łaźni Infirmerii, w skrzydle północnym Zamku Średniego, gdzie miał miejsce wernisaż wystawy porcelany i szkła ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (KUL).

Jest to druga odsłona prezentacji artystycznych zasobów lubelskiej placówki - w styczniu tego roku udostępniono zwiedzającym malarstwo i rysunek, ulokowane w sali wystaw czasowych na Zamku Wysokim.

Wystawę otworzył dyrektor MZM dr hab. Janusz Trupinda. Słowa wstępu powiedzieli również rektor KUL ks. prof. dr hab. Antonii Dębiński oraz dyrektor Muzeum KUL dr Krzysztof Przylicki. Historię porcelany przybliżyła kustosz Ewa Witkowicz-Pałka.

Wystawa pod nazwą: „Sztuka jest KUL. Zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Malborskim Zamku” ma na celu uczcić podwójny jubileusz: stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i stulecia istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Obszerne, architektonicznie wyraziste, ceglane wnętrze dawnej łaźni jest wymagające pod względem ekspozycyjnym. Projektując wystawę starano się zachować symbiozę pomiędzy jego charakterem a nową aranżacją. Wybrano neutralne, w całości przeszklone i kolorystycznie zestrojone z wnętrzem witryny, które rozlokowano na tle dwóch ścian. Infirmeria zapełniła się cennymi i kruchymi artefaktami ze słynnych europejskich i dalekowschodnich manufaktur: Berlina, Miśni, Wiednia, Chin i Japonii. Pośród wyselekcjonowanych ponad 70 eksponatów będzie można podziwiać porcelanowe figurki oraz elementy zastaw stołowych w postaci barwnie zdobionych talerzy serwisowych, waz, pater na owoce i filiżanek oraz pucharów i szklanic. Dopełnieniem będą portrety pary monarszej: Augusta III Sasa i Marii Józefy – z dynastii powszechnie kojarzonej z saską porcelaną.

Kustosz Ewa Witkowicz-Pałka, kurator wystawy ze strony Muzeum Zamkowego, nadzorowała rozmieszczenie eksponatów według koncepcji plastycznej wypracowanej z Mariuszem Stawarskim, przy współpracy konserwatorek Jolanty Ratusznej oraz Agnieszki Ruszkowskiej i udziale ekipy technicznej z Januszem Orłowskim. Do tego zespołu dołączył kurator wystawy z ramienia KUL – dr Krzysztof Przylicki.

na podstawie informacji Muzeum Zamkowego w Malborku