Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Pasowanie na czytelnika biblioteki w SP 9

2018-04-20 08:40:30 (ost. akt: 2018-04-20 08:41:41)

Dnia 17 kwietnia na holu głównym odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 9.

Najważniejszym celem szkolnej uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów naszej szkoły do korzystania z biblioteki szkolnej i wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika ma w ,,dziewiątce’’ długą tradycję i jest to oficjalne przyjęcie pierwszoklasistów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie czytelnika, obejrzeli interesujące przedstawienie na szkolnej scenie, przygotowane przez uczniów klasy VII a, pod opieką nauczycieli bibliotekarzy: Lidii Murawskiej i Adama Liszewskiego. W tym roku było to przedstawienie pt. ,,O koguciku, o złotym grzebyku’’ - rosyjska bajka ludowa.  Pierwszoklasiści z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie o trzech przyjaciołach: Kocie, Droździe i Koguciku, którzy mieszkali w leśnej chatynce. Każdego dnia Kot i Drozd chodzili do lasu, aby narąbać drewna, natomiast Kogucika zostawiali w domu, żeby go pilnował. Ten fakt wykorzystywał przebiegły Lis…

Spektakl teatralny odegrany przez siódmoklasistów był pełen przestróg dla naszych pierwszaków. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, mianowicie, że nie wolno ufać obcym osobom, nie należy otwierać drzwi, gdy najbliższych nie ma w domu i co najistotniejsze - zawsze wypada słuchać osób starszych, bo to może się bardzo źle skończyć.

Następnie po spektaklu, mali czytelnicy dowiedzieli się od konferansjerów, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pan dyrektor – Paweł Guzow ogromną starą księgą dokonał pasowania na czytelnika. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej, uczniowie otrzymali śliczne zakładki do swojej ulubionej książki.

I już na samym końcu najmłodsi czytelnicy zwiedzili bibliotekę szkolną, a przede wszystkim wypożyczyli książki.

Tekst i zdjęcia: Adam Liszewski