Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Nauczyciele z SP 5 szkolili umiejętności językowe za granicą

2018-04-19 11:58:05 (ost. akt: 2018-04-19 12:03:00)

Nauczyciele byłego Gimnazjum nr 3, a obecnie Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku w ramach projektu Erasmus + wzięli udział w kursach metodycznych i językowych w Anglii, Austrii i w Hiszpanii. Zespół nauczycieli opracował projekt pod nazwą ”Znajomość języków obcych jednoczy Europę”. Projekt rozpoczął się 1 czerwca 2017 i potrwa do końca czerwca 2018 roku.

Celem projektu, który realizowany jest ze środków unijnych, jest m.in. podniesienie umiejętności metodycznych w nauczaniu języka angielskiego i hiszpańskiego, jak również nabycie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i hiszpańskim.

Mobilności rozpoczęły się w zeszłe wakacje a zakończyły w tegoroczne ferie. Nauczyciele języka angielskiego – Pani Katarzyna Lachowicz i Pan Dariusz Lachowicz wzięli udział w kursie metodycznym w Anglii, natomiast nauczyciel języka hiszpańskiego- Pani Bogumiła Grębska uczestniczyła w kursie metodycznym w Hiszpanii. Nauczycielka matematyki - Pani Małgorzata Klepacka i nauczyciel języka włoskiego Pani Anna Naklicka uczestniczyły w kursie językowym w Barcelonie. Natomiast Pani Edyta Hołub - nauczyciel języka polskiego wzięła udział w kursie języka niemieckiego w Wiedniu.

Udział w projekcie, którego głównym celem jest podniesienie jakości pracy szkoły i poznanie i przybliżenie kultur różnych państw Europejskich, daje możliwość podniesienia kwalifikacji i umiejętności językowych pracowników, wprowadzenia innowacyjnych metod nauczania i zwiększenie wrażliwości na różnorodność społeczną, językową i kulturową.

Realizacja projektu natomiast ma na celu poprawę jakości pracy szkoły, uwzględniając jej wymiar europejski i wspierając aktualne priorytety europejskie.

- Udział w projekcie Erasmus+ w znacznym stopniu wpłynął na polepszenie jakości nauczania i dzięki wielu szkoleniom, w których biorą udział nauczyciele naszej szkoły oraz współpracy z rożnymi instytucjami staramy się wprowadzać aktywizujące metody nauczania na zajęciach lekcyjnych w szkole – mówią uczestnicy projektu.

Uczniowie Gimnazjum nr 3 a teraz SP nr 5 mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez profesorów Politechniki Gdańskiej czy też pracowników naukowych Muzeum Zamkowego w Malborku. W czasie tych zajęć sami wykonują eksperymenty, szukają skarbów na zamku, uczą się średniowiecznych utworów muzycznych w różnych językach obcych oraz wykonują średniowieczne stroje.

Szkoła organizowała już wyjazdy zagraniczne między innymi do miast partnerskich Malborka, Offagna we Włoszech i Marigny de Campagne we Francji. Dlatego niezbędna jest kadra pracownicza znająca języki obce co najmniej na poziomie A1, która będzie pełniła funkcje organizacyjne i koordynacyjne, jak również będzie pełniła funkcję tłumaczy, służąc pomocą uczniom i różnym przedstawicielom lokalnej społeczności.

Udział w projekcie pozwoli również rozszerzyć ofertę zajęć w Muzeum Zamkowym w Malborku o zajęcia w innych językach: angielskim, hiszpańskim, niemieckim ora urozmaicić metodykę nauczania i prowadzenia zajęć w szkole oraz na zamku.

Biorąc udział w kursach językowych nauczyciele mogli nie tylko udoskonalić własny warsztat pracy, ale również zaobserwować jakie metody i formy pracy posiada dana szkoła językowa, ucząc tak zróżnicowane międzynarodowe towarzystwo. Na kursach byli bowiem nie tylko Europejczycy, ale również uczestnicy z Chin czy Japonii.

- Mobilności nauczyły również radzenia sobie w nowych, często trudnych sytuacjach, tak więc serdecznie zapraszamy inne szkoły do podjęcia takiego wyzwania, co na pewno pozytywnie wpłynie na rozwój osobisty i rozwój szkoły – dodają nauczyciele. - [i]Dużym wsparciem przy realizacji projektu oprócz naszej macierzystej szkoły była dla nas szkoła językowa Glossa, która pokierowała realizacją projektu, jak również Urząd Miasta Malborka, za co serdecznie dziękujemy.[/i]

Informacje i zdjęcia: uczestnicy projektu