Niedziela, 21 lipca 2024. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Sztuka jest KUL - kolejna wystawa Uniwersytetu w Muzeum Zamkowym

2018-04-18 09:00:43 (ost. akt: 2018-04-18 09:16:22)

W historycznym wnętrzu Łaźni Infirmerii, w skrzydle północnym Zamku Średniego, 20 kwietnia 2018, o godz. 17.00, odbędzie się wernisaż wystawy porcelany i szkła ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (KUL). Jest to druga odsłona prezentacji artystycznych zasobów lubelskiej placówki; w styczniu tego roku udostępniono zwiedzającym malarstwo i rysunek, ulokowane w sali wystaw czasowych na Zamku Wysokim.

Obszerne, architektonicznie wyraziste, ceglane wnętrze dawnej łaźni jest wymagające pod względem ekspozycyjnym. Projektując wystawę starano się zachować symbiozę pomiędzy jego charakterem a nową aranżacją. Wybrano neutralne, w całości przeszklone i kolorystycznie zestrojone z wnętrzem witryny, które rozlokowano na tle dwóch ścian. Infirmeria zapełniła się cennymi i kruchymi artefaktami ze słynnych europejskich i dalekowschodnich manufaktur: Berlina, Miśni, Wiednia, Chin i Japonii. Pośród wyselekcjonowanych ponad 70 eksponatów będzie można podziwiać porcelanowe figurki oraz elementy zastaw stołowych w postaci barwnie zdobionych talerzy serwisowych, waz, pater na owoce i filiżanek oraz pucharów i szklanic. Dopełnieniem będą portrety pary monarszej: Augusta III Sasa i Marii Józefy – z dynastii powszechnie kojarzonej z saską porcelaną.

Kustosz Ewa Witkowicz-Pałka, kurator wystawy ze strony Muzeum Zamkowego, nadzorowała rozmieszczenie eksponatów według koncepcji plastycznej wypracowanej z Mariuszem Stawarskim, przy współpracy konserwatorek Jolanty Ratusznej oraz Agnieszki Ruszkowskiej i udziale ekipy technicznej z Januszem Orłowskim. Do tego zespołu dołączył kurator wystawy z ramienia KUL – dr Krzysztof Przylicki.

Wystawa pod nazwą: „Sztuka jest KUL. Zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Malborskim Zamku” zapowiada się na najważniejsze wydarzenie muzealne Anno Domini 2018, mające uczcić podwójny jubileusz: stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i stulecia istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

http://m.82-200.pl/2018/04/orig/dsc-0072-2783.jpg
http://m.82-200.pl/2018/04/orig/dsc-0086-2784.jpg