środa, 27 września 2023. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Żywa lekcja historii podczas spotkania uczniów I LO z członkami Młodego Lasu

2018-04-13 15:32:26 (ost. akt: 2018-04-13 15:35:42)

„Teraźniejszość budujemy na przeszłości, ale myślimy o przyszłości” - tymi słowami rozpoczął dzisiejsze (13.04) spotkanie malborskiego koła Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Związku Polaków "Młody Las" Kazimierz Cybulski. Podkreślił, że dla niego to szczególny i szczęśliwy dzień, ponieważ do Starego Ratusza przyszła tak licznie młodzież z I LO, zainteresowana historią Malborka i jego mieszkańców.

W pierwszej części patriotycznej uczestnicy wspólnie odśpiewali hymny Polski i hymn Młodego Lasu, następnie wysłuchali wypowiedzi m.in. Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera i Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Swoje własne wspomnienia wojenne i powojenne przedstawiła obecna na spotkaniu Regina Krzos – najstarsza członkini Stowarzyszenia, czym głęboko wzruszyła uczniów.

W kolejnej części delegaci wręczyli swoim członkom zaktualizowane legitymacje oraz podjęli uchwałę o wyborze delegatów na zjazd krajowy, który w tym roku odbędzie się 15 czerwca w Malborku. W zjeździe udział wezmą …….

Na zakończenie młodzież miała okazję zadawać pytania, nawet te bardzo osobiste, na które nie znajdą odpowiedzi w żadnej książce.

- Czas leci i jeśli nie zadba się o zachowanie wspomnień, trudno będzie budować własną tożsamość i tożsamość swojej małej ojczyzny. Młodzież, która przyszła ze mną na spotkanie, to uczniowie pierwszych klas I LO, którzy interesują się historią, kulturą i przede wszystkim miejscem, w którym żyją. Byłam bardzo wzruszona, podobnie jak inni członkowie Młodego Lasu, kiedy wspólnie śpiewaliśmy hymny. Może to drobne gesty, ale jakże ważne i symboliczne. Taka żywa lekcja historii na pewno pozostanie tym młodym ludziom na długo w pamięci – mówi Maria Seibert, prezes malborskiego koła „Młody Las” i nauczyciel I LO.