Wtorek, 21 maja 2024. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

„Janek Wędrowniczek” z Konina odwiedza przedszkolaki z Przedszkola nr 5

2018-04-12 09:44:50 (ost. akt: 2018-04-12 09:52:48)

Przedszkole nr 5 odwiedził niecodzienny gość. Jest to Janek Wędrowniczek, który jest patronem Przedszkola nr 8 w Koninie. W ramach projektu edukacyjnego „Z Jankiem Wędrowniczkiem przez Polskę” już od trzech lat przemierza on nasz kraj.

Celem projektu jest edukacja wielokulturowa dzieci polegająca na przybliżeniu im wiedzy dotyczącej własnego regionu i promowanie go poprzez ukazanie jego piękna, wyjątkowości, dorobku kulturowego. Projekt ma także rozbudzać wśród najmłodszych zainteresowanie innymi polskimi regionami poprzez poznawanie ich różnorodności kulturowej i tradycji - skarbów, zabytków, legend, zwyczajów, potraw - dzięki dokumentowaniu podróży Janka Wędrowniczka przez przedszkola biorące udział w projekcie. Ważnym celem jest również nauka tolerancji wobec drugiego człowieka, akceptacji odmienności i zróżnicowania kulturowego.

Janek bohaterem utworu Marii Konopnickiej „O Janku Wędrowniczku”. Jako patron konińskiej „Ósemki” i jako reprezentant tego przedszkola w kwietniu trafił do malborskiej „Piątki”. Dzięki Jankowi nasze przedszkolaki poznają zabytki, legendy i atrakcje, nie tylko miasta ale też całego regionu czyli Wielkopolski. Kukiełka przywiozła dzieciom również upominki.

Już niedługo Janek będzie powracał do swojego przedszkola, dlatego dzieci i panie nauczycielki z Przedszkola nr 5 przygotowują mu informacje o przedszkolu i Malborku oraz upominki, by mógł o naszym pięknym mieście opowiedzieć tamtejszym przedszkolakom.

Zdjęcia: archiwum przedszkola tekst: B. Okrucińska