Niedziela, 14 lipca 2024. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Podróże Misia Uszatka” zrealizowany przez dzieci z Przedszkola nr 10 w Malborku

2018-04-10 09:13:50 (ost. akt: 2018-04-10 09:30:55)

Pod koniec marca 2018 roku do Przedszkola nr 10 w Malborku przyjechał niezwykły gość - Miś Uszatek, główny bohater ze znanej wszystkim dobranocki, która została oparta na podstawie książeczek dla dzieci autorstwa Czesława Janczarskiego.

W ramach projektu edukacyjnego „Podróże Misia Uszatka”, pluszowa zabawka wraz z dziennikiem podróży i książeczką z przygodami wędruje po Polsce od przedszkola do przedszkola. Paczka z zawartością przemierza setki kilometrów, poznając dzieci, znane miasta oraz zabytki. W naszym przedszkolu Miś Uszatek towarzyszył dzieciom podczas codziennych zajęć, zabaw oraz spacerów po Malborku.

Głównym celem projektu edukacyjnego było rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci oraz wzbogacenie wiedzy na temat książek, m..in. poprzez wizytę w bibliotece, obcowanie z książkami i poznanie historii oraz przygód Misia. Wpływ słuchania przez najmłodszych czytanych im bajek (a w przyszłości samodzielne czytanie) ma ogromne znaczenie na rozwój społeczny, emocjonalny i umysłowy dziecka. Czytanie pomaga w zrozumieniu innych ludzi (postaci), ich problemów, rozterek i motywów działania.  Literatura dziecięca wywiera ogromny wpływ na wszechstronny rozwój dziecka, ponieważ oddziaływuje na uczucia , rozwija wyobraźnię i wprowadza w świat fantazji.

Sukces jednostki i społeczeństwa zależy od ich wiedzy, a kluczem do wiedzy wciąż jest i zawsze będzie czytanie. Nawyk i potrzeba sięgania po lekturę muszą powstać w dzieciństwie. Jeżeli dziecko nie będzie miało przykładu, nigdy w przyszłości nie sięgnie po książkę. Zanim dotarliśmy na zajęcia w bibliotece, dzieci z grupy „Motylki” oprowadziły Misia po Malborku, zwiedzając kolejno:
- pomnik króla Polski Kazimierza Jagiellończyka siedzącego na koniu, trzymającego w dłoni berło,
-Młynówkę Malborską (Kanał Juranda) – kanał wodny, dopływ Nogatu o długości 29,3 km, wypływający z jeziora Dzierzgoń,
- Bramę Garncarską – zabytkową bramę miejską w Malborku, zbudowaną w XIV wieku,
- rzekę Nogat – stanowiącą  wschodnie ramię ujściowe Wisły,
- Zamek Malborski, który  jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno- rezydencyjnej w Europie.

Wizyta w Szkole Łacińskiej Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji pozwoliła dzieciom zapoznać się z miejscem, jakim jest biblioteka. Przedszkolaki dowiedziały się kim jest autor, ilustrator oraz w jaki sposób należy dbać o książki. Pani bibliotekarka przybliżyła im specyfikę swojej pracy. Dzieci przeglądały książeczki zgodnie ze swoimi zainteresowaniami – były o dinozaurach, kosmosie, o potrawach, słoniach, instrumentach, górach i wiele innych. Podczas wizyty przedszkolaki przechadzały się między regałami, rozwiązywały zagadki na temat postaci z ulubionych bajek. Dzięki poprzedzonej spotkaniem w bibliotece pogadance wiedziały, jak należy się zachować w miejscu publicznym. Podczas spotkania wykazały ogromne zainteresowanie, onieśmieliły nas swoją wiedzą i obiecały wrócić z rodzicami, aby założyć swoja kartę czytelnika.

Projekt edukacyjny „Podróże Misia Uszatka” z pewnością wzbudził zainteresowanie książkami oraz wzbogacił wiedzę dzieci na ich temat.
Miś Uszatek towarzyszył nam przez cztery dni . Dzieci spakowały go do paczki, która powędrowała do innych dzieci na południe Polski do Sokołowa Małopolskiego.
To była wspaniała przygoda. Będziemy tęsknić!

Autor: nauczycielka Agnieszka Ziętko
Zdjęcia: archiwum Przedszkola nr 10 w Malborku – autor zdjęć Agnieszka Ziętko