Czwartek, 30 maja 2024. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Kolejny rekord Pauliny Cierpiałowskiej!

2018-04-04 13:36:47 (ost. akt: 2018-04-04 13:45:09)

Przed nie lada wyzwaniem stanęli organizatorzy zawodów pod nazwą Elbląska Wiosna Pływacka. W tych jakże sympatycznych zawodach, udział bowiem wzięło ponad 500 zawodników z 27 klubów z całej Polski. Wśród klubów z Mławy, Starachowic, Iławy, Szczytna, Giżycka, Torunia, Pisza, Wąbrzeźna, Ciechanowa a nawet z Rosji, startowało 37 zawodników Sekcji Pływackiej MAL WOPR.

Nasi pływacy z roczników 2004-2010 wywalczyli aż 21 medali, po siedem w każdym z kolorów. Malborscy zawodnicy wywalczyli też fantastyczne 4 miejsce w klasyfikacji punktowej klubów na 27 startujących zespołów. Elbląskie zawody mają dla malborskiego klubu MAL WOPR wyjątkowy charakter. Trzy lata temu były one bowiem areną pierwszych w historii klubu Rekordów Okręgu zdobywanych przez MAL WOPR. Wtedy to dwa rekordy okręgu wywalczyła w Elblągu dziesięcioletnia wówczas Paulina Cierpiałowska. Minęły trzy lata, w czasie których Paulina aż pięćdziesiąt cztery razy wpisała się na listę rekordzistek okręgu pomorskiego, poprawiła też siedem rekordów Polski, a jej forma wciąż wykazuje stabilny i planowy progres. Zadanie na Elbląg było jedno. Nowy rekord okręgu w kategorii 13 latek na dystansie 200m stylem dowolnym. Wykonane w 100%. Dotychczasowy, swój nawiasem mówiąc, rekord okręgu wynoszący 2:07,68s poprawiła o prawie sekundę, a czas 2:06,73s jest już tylko o 3s słabszy od aktualnego najlepszego wyniku wszechczasów w kategorii 13-latek. We wszystkich trzech występach w Elblągu, Paulina zajęła też oczywiście pierwsze miejsca i zasłużenie odebrała puchar dla najlepszej 13-latki zawodów. Nasza zawodniczka dzięki tak dobrym startom wraz z siódemką najlepszych pływaczek (w tym Magdą Mroczek i Weroniką Marchlewską) uzyskała możliwość startu w Wyścigu australijskim. Konkurencja, polegała na tym, że dziewczęta pokonywały czterokrotnie dystans 50m stylem dowolnym, a po każdym wyścigu odpadały dwie najsłabsze. W finale Paulina po wspaniałej walce nie dała żadnych szans rywalkom i do swoich zdobyczy dorzuciła kolejną statuetkę i cenną nagrodę rzeczową.

Bohaterów elbląskich zawodów w malborskiej ekipie było wielu. Obok Pauliny Cierpiałowskiej doskonale zaprezentowała się na zawodach trzykrotnie złota Nadia Walentynowicz, która wróciwszy do zdrowia wygrywa wszystkie dystanse stylem grzbietowym. W Elblągu dorzuciła też do swoich zdobyczy nowy rekord życiowy na dystansie sprinterskim w tym stylu, wynoszący od teraz 32,99s. Trzy srebra zawisły na szyi lidera męskiej części ekipy MAL WOPR, Jakuba Grapentyna. Kuba jak burza wspina się w klasyfikacji nie tylko pomorskich ale i polskich młodzików. W Elblągu zaliczył trzykrotnie drugi stopień podium ale również nowy rekord życiowy na dystansie 200m stylem dowolnym, wynoszący aktualnie 2:14,89s. Nasz bohater zajął też drugie miejsce w klasyfikacji generalnej 13-latków pozostawiając w tyle 43 zawodników. Tradycyjnie już cała czwórka naszych trzynastoletnich dziewcząt nie wróciła z zawodów z pustymi rękami. Obok Pauliny i Nadii, trzy medale zdobyła Magda Mroczek, która była druga tuż za Paulą na dystansie 100m stylem dowolnym oraz dwukrotnie trzecia na dystansach dwa razy dłuższym i krótszym w tym samym stylu. Pływająca stylem klasycznym w naszej wyjątkowej sztafecie Liliana Szpaczyńska, wywalczyła na 100 i 200m w tym stylu dwa brązy okraszając drugi występ nowym, fantastycznym rekordem życiowym wynoszącym aktualnie 1:21,13s. Wielką radość sprawiła sobie na zawodach jedenastoletnia Agata Kupińska, która niespodziewania zajęła pierwsze miejsce w wyścigu na 50m stylem grzbietowym zaliczając przy okazji nową życiówkę (46,36s). Srebrne medale do zdobyczy MAL WOPR dorzucili; trzynastoletni Cezary Gwiazdowski po nowym rekordzie życiowym na 200m stylem grzbietowym (2:39,72s), dziesięcioletni Sławomir Szpaczyński na 50m stylem klasycznym oraz dwunastoletnia Aleksandra Ziemińska z bardzo dobrym rekordem życiowym na dystansie 100m stylem dowolnym (1:12,86s). Ostatnie, brązowe krążki, do worka z medalami wrzucili; Weronika Marchlewska po wyścigu na 50m stylem dowolnym, Kamil Czarnota dotykając jako trzeci ściany pływalni na dystansie 200m stylem grzbietowym oraz jedna z najmłodszych pływaczek MAL WOPR, dziesięcioletnia Anna Czerwińska, która z doskonałym czasem 47,29s zaprezentowała świetną technikę w stylu motylkowym.

W Elblągu malborscy zawodnicy wywalczyli wiele rekordów życiowych. Nowe, najlepsze czasy w konkurencjach świadczą najbardziej o wykonanej pracy i postępie zawodników. Po trzy życiówki wywalczyli w Elblagu; Daria Gorjainow, Michalina Zielska, Nikola Zborowska, Antonii Rozalewicz, Mikołaj Szraga i Nikodem Hermanowicz. Dwa nowe rekordy życiowe zanotowali na elbląskich zawodach; Karolina Kwitnewska, Lena Sawaniewska, Igor Marchlewski, Patryk Gross, Dawid Patoka, Marcin Gołombiewski, Piotr Szuryński i Konrad Patoka, który był tez dwukrotnie czwarty w swoich występach. Jeden rekord życiowy wpisali z kolei na swoje konto; Hania Rozalewicz, Martyna Ziemińska, Olaf Gwiazdowski, Cyprian Piróg, Wiktor Ołdziejewski i Maciej Kowalski. Na wielkie brawa zasługuje po elbląskich zawodach dwójka pływaków. Patryk Grapentyn, który mimo, że nie zdobył żadnego medalu zajął 4 i 5 miejsce w konkurencjach 50m stylem motylkowym i 100m dowolnym oraz najmłodszy zawodnik malborskiej ekipy, ośmioletni Kacper Patoka. Najmłodszy z braci Patoka, startując w konkurencji z rok starszymi kolegami, zajął dwukrotnie ósme miejsce, zaś w klasyfikacji generalnej był dziesiąty ustępując jedynie pływakom o rok starszym. Jeśli tylko wykaże się sumienną pracą na treningach, niebawem będzie wywoził z zawodów wiele medali.

Elbląskie zawody przeszły do historii MAL WOPR jako wyjątkowo udane. Doskonałe, czwarte miejsce, które zdobyli nasi zawodnicy w klasyfikacji generalnej klubów, pozostawiając w polu aż 23 zespoły świadczy o doskonałej pracy wszystkich pływaków oraz trenerek Doroty Grzywackiej i Iwony Ciecholewskiej. Nie można także zapomnieć i podziękować rodzicom zawodników, którzy tłumnie stawili się na trybunach i głośno dopingowali swoje pociechy.