Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Pierwsza dotacja dla Muzeum Miasta Malborka

2018-04-03 11:00:08 (ost. akt: 2018-04-03 11:01:42)

Muzeum Miasta Malborka dopiero co zaczęło działalność a już może się pochwalić pierwszym sukcesem i pierwszą dotacją z MKiDzN w ramach Programów Ministra "Kultura ludowa i tradycyjna". Muzeum otrzymało środki w wysokości 40 tyś zł na realizacje projektu pt. "Mistrz Tradycji - Ceramika Żuławska w Malborku", który będzie realizowany w 2018 i 2019 roku. Merytoryczną bazę projektu opracowała Beata Grudziecka - malborska ceramiczka.

- To niezwykła sytuacja, że podmiot, który funkcjonuje zaledwie od niespełna trzech miesięcy, otrzymuje środki na realizację projektu w formie cyklicznej, czyli aż na dwa lata. To dla nas duże wyróżnienie - informuje dyrektor Dorota Raczkowska. - Projekt zakłada powrót do kontynuowanych przez wieki tradycji ceramicznych. Krzewienie wiedzy połączone z praktycznymi działaniami rękodzielniczymi, niewątpliwie przyczyni się do wzrostu znaczenia niematerialnego dziedzictwa kulturowego, zgodnie z Konwencją UNESCO z 2003 roku. – dodaje.

W czasach Prus Królewskich Malbork był jednym z trzech najsilniejszych ośrodków garncarskich, a dzięki źródłom historycznym, możemy wskazać dokładne miejsca, w jakich istniały warsztaty rzemieślnicze. Garncarstwo przez wieki ewoluowało. Za sprawą wpływów niderlandzkich, w XIX w. wytworzył się tu charakterystyczny, ceramiczny żuławski design, któremu powojenna zawierucha położyła niemal całkowity kres. Ostatnie lata dały jednak nadzieję na reaktywację tradycji ceramicznych. Wydaje się naturalnym dbać o to co zostało, rozszerzać wiedzę i umiejętność wytwórstwa, a także wykształcić grupę osób, które w przyszłości przekażą ją szerszemu gronu odbiorców, z odpowiednim przesłaniem.

informacja – Muzeum Miasta Malborka