Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Malborskie grupy teatralne pozwoliły "dotknąć teatru" w Klubie 22.BLT

2018-03-29 19:22:18 (ost. akt: 2018-03-29 19:28:10)

We wtorek 27 marca w Klubie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru odbyło się spotkanie teatralne pn. "Dotknij teatru".

Grupy teatralne "Dwa słowa" z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji oraz "No i dobra!" z Klubu 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku zaprezentowały przed malborską publicznością cztery autorskie spektakle ("Stacja Baczyński", "SPAM", "Bosi na ulicach świata", "Kołowrotek")

„Stacja Baczyński” (Dwa Słowa) spektakl oparty w całości na tekstach K.K. Baczyńskiego, ukazujący szeroki wachlarz tematyczny zawarty w jego poezji: od wojny, samotności poprzez miłość i poczucie wolności

„Spam” (No i Dobra!) – miniatura na temat współczesnych problemów młodzieży z Siecią i uzależnieniem od niej, teksty autorskie grupy

„Bosi na ulicach świata” (Dwa Słowa) – w pierwotnej wersji spektakl uliczny, oparty na tekstach Stachury, Miłosza, Wojaczka. Poprzez symbolikę opowiada o rozterkach dotyczących tożsamości każdego człowieka.

„Kołowrotek” (No i Dobra!) – seria etiud teatralnych opowiadających o problemach inności i braku akceptacji, zwracający także uwagę na dramat uchodźców, teksty autorskie grupy.
Teatr „Dwa słowa” z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji
Scenariusz i reżyseria: Violetta Jankowiak

„Dwa Słowa” – grupa powstała w grudniu 2016 przy Malborskim Centrum Kultury i Edukacji. Grupę tworzy 17 osób – uczniów szkół średnich. Na koncie mają dwie premiery, w tym jedna podczas imprezy Magic Malbork. Młodzi artyści mówią o tym, co ważne, co dotyka każdego człowieka, co kształtuje nasze widzenie świata. O miłości, o drugim człowieku, o bólu, samotności, ale także o zabawie i szczęściu. Mówią językiem uniwersalnym jakim jest teatr. Do tworzenia spektakli czerpią z bogactwa poezji polskiej. Chcą i próbują spotkać się w połowie drogi – między sobą wzajemnie i między widzami.
Teatr „No i Dobra!” z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego
Scenariusz i reżyseria: Domela Grenda

Grupa Teatralna „No i Dobra!” to sekcja Klubu 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku działająca już 4 lata. Grupę tworzą uczniowie gimnazjum oraz szkół średnich, znaczna część grupy jest w zespole „No i Dobra!” od jego powstania w kwietniu 2014 roku. Od początku język teatralny składa się z elementów teatru ruchu oraz improwizacji. Scenariusze i tematyka spektakli mają swój początek w żywych dyskusjach, grupowych improwizacjach oraz etiudach. Grupa ma już w swoim dorobku cztery premiery. Jest laureatem wielu konkursów: – Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Wojska Polskiego ŚWIDWIN 2015 – Wojskowe Spotkania Artystyczne Gdynia 2015 – Manewry Artystyczne Wojska Polskiego ŚWIDWIN 2016 – II miejsce w II Wojewódzkim Otwartym Amatorskim Turnieju Teatralnym w Ryjewie (2016) – Manewry Artystyczne Wojska Polskiego 2017 -II miejsce w III Wojewódzkim Otwartym Amatorskim Turnieju Teatralnym w Ryjewie (2017) – Manewry Sceniczne Wojska Polskiego ŚWIDWIN 2018