Czwartek, 13 czerwca 2024. Imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana

Polaków Portret Własny - II LO na Warsztatach Akademickich

2018-03-28 11:01:54 (ost. akt: 2018-03-28 11:03:12)

26 marca uczniowie II LO z klas 1A, 2A i 2C wraz z opiekunami Agnieszką Ryńską i Anną Jaszkowską uczestniczyli w X Warsztatach Akademickich COGITO ERGO SUM ,, Polaków Portret Własny- 100 Lecie Niepodległości’’ w Gdańsku.

Organizatorem warsztatów był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, Fundacja Promocji Solidarności. Gospodarzami było VII LO w Gdańsku, a w spotkaniu wzięli udział uczniowie trójmiejskich liceów. Warsztaty w legendarnej Stoczni BHP poprzedził wykład prof. dr hab. Eugeniusza Cezarego Króla ,,Budowanie Niepodległej 1918-2018’’, dzięki któremu młodzież mogła z perspektywy czasu spojrzeć na złożone relacje, łączące państwo polskie z innymi narodami na przestrzeni dziejów. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, które opracowywały problematyczne zagadnienia z Historii Najnowszej, pod kierunkiem pracowników naukowych.

I grupa -,, Niepodległa i suwerenna- spełnione marzenia pokoleń?-moderator Tomasz Miegoń Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdyni, II grupa-Czas Wojny- próbą charakterów-moderator dr Tomasz Szturo wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej, III grupa- Herosi. Czy jesteśmy narodem bohaterów? moderator prof. dr hab. E.C. Król Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. IV grupa Fotograficzny obraz Niepodległej- moderator Danuta Jackiewicz Kurator Zbiorów Ikonograficznych i Fotograficzny Muzeum Narodowego w Warszawie oraz grupa V – Siła Solidarności – ruch społeczny czy narodowy? Moderator Jacek Borzych -producent filmowy.

Uczniowie II grypy mieli możliwość wyjazdu do Muzeum II Wojny Światowej, gdzie pod okiem moderatora zgłębiali tajniki Enigmy,, nie każdy musi walczyć z bronią w ręku, by przysłużyć się narodowi .. Niespodzianką była krótka symulacja inscenizacji zatrzymania jednego z moderatorów, w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej, która pokazała okrucieństwo systemu totalitarnego czasów PRL-u. Efektem działań młodzieży były prezentacje w postaci mini-paneli opracowanych przez uczniów i liderów, przedstawiające wyniki ich pracy. Spotkanie zakończyło się debatą ekspercką, w której wzięli udział paneliści, a młodzież mogła zadawać pytania, odwołujące się do wizerunku Polaków w świecie.

Opr AJ