Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Fantastyczny występ młodzików MAL WOPR na Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików

2018-03-28 10:20:11 (ost. akt: 2018-03-28 10:46:34)

Z jedenastoma medalami wrócili pływacy MAL WOPR z Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików, będących najważniejszymi zawodami o randze mistrzostw Polski dla kategorii wiekowych 12 i 13 lat. W zawodach, w którym udział wzięło 220 zawodników z 16 klubów, nasi pływacy spisali się doskonale.

O ich poziomie niech świadczy fakt, że zaledwie siedmioosobowa ekipa 13-latków uplasowała się na fenomenalnym 3 miejscu w klasyfikacji drużynowej i z rąk prezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Pływackiego Jarosława Chrościelewskiego mogła odebrać okazały puchar. W klasyfikacji medalowej oba roczniki z dorobkiem 7 złotych, 3 srebrnych i 1 brązowym medalem zajęli imponujące, 2 miejsce na 14 klubów zdobywających medale. Jak zwykle klasą samą dla siebie była Paulina Cierpiałowska.

Nasza mistrzyni zdobyła złote medale we wszystkich czterech startach ale co najważniejsze po raz drugi i trzeci w tym roku kalendarzowym wpisała się na listę rekordzistek okręgu pomorskiego. W konkurencji 200m stylem zmiennym z czasem o 3s lepszym od własnego rekordu okręgu 13 latek pobiła przy okazji rekord okręgu w kategorii 14 lat, czyli o rok starszej. Aktualnie czas 2:23,50s jest najlepszym wynikiem w tym sezonie uzyskanym w Polsce przez 13-latkę. Podobnie ma się rzecz z fenomenalnym wynikiem w konkurencji 400m stylem dowolnym. Paula pokonała ten dystans w czasie 4:27,78s uzyskując nie tylko najwyższy wynik punktowy FINA w swojej karierze ale także poprawiając rekord okręgu którego nie mogła poprawić żadna 13 letnia zawodniczka w naszym województwie przez 33 lata. Poprzedni rekord wynoszący 4:32,44s uzyskany przez Izabelę Burczyk (aktualnie 46 letnią byłą zawodniczkę Sambora Tczew) w roku 1985 został więc poprawiony po bardzo, bardzo długim czasie. Jest to również najlepszy wynik sezonu, a w obu konkurencjach do Rekordów Polski brakuje odpowiednio 6 i 9 sekund. Jest więc nad czym pracować. Póki co jednak Paulina mogła cieszyć się z tytułu najlepszej 13-latki zawodów, liczymy też na taką samą lokatę w zestawieniu ogólnopolskim.

Dwa złote medale wywiozła z Gdańska wciąż chora Liliana Szpaczyńska. Po ponad tygodniowej nieobecności spowodowanej przeziębieniem, nasza najlepsza żabkarka nie dała szans rywalkom na obu dystansach 100 i 200m stylem klasycznym i cieszyła się z dwóch złotych medali oraz dwóch nowych rekordów życiowych na 100 i 50m stylem klasycznym. Ten drugi rekord życiowy uzyskała w sztafecie 4x50m stylem zmiennym, gdzie wraz z koleżankami Cierpiałowską, Mroczek i Walentynowicz w jedynym żeńskim składzie w gronie 13 sztafet wywalczyły srebrny medal. Warto dodać, że wszystkie dziewczyny na swoich zmianach sztafetowych uzyskały nowe rekordy życiowe.

Złoto i srebro wywiozła z Gdańska powracająca po chorobie z kolei Nadia Walentynowicz. Nasza najlepsza grzbiecistka startowała na zawodach pięciokrotnie i w każdym ze startów zaliczała nową życiówkę. W swoim ulubionym stylu na dystansie 100m zdobyła srebro, a na dystansie dwukrotnie dłuższym była najlepsza.

Ostatni medal indywidualny zdobył aktualnie najlepszy młodzik w malborskiej ekipie trzynastoletni Jakub Grapentyn. Kuba, w bardzo silnym gronie 27 grzbiecistów zajął drugą lokatę, zaś w klasyfikacji ogólnej zajął 6 miejsce na 61 zestawionych pływaków. Nasz zawodnik wywalczył też w Gdańsku aż 4 rekordy życiowe. To zdecydowanie najlepszy sezon zarówno Nadii jak i Kuby, wszystko wskazuje na to, że forma zwyżkuje po to by podczas drugiej rundy Mistrzostw Młodzików, która odbędzie się już w czerwcu w Gorzowie Wlkp., zaliczyć jeszcze wyższe lokaty.

Ostatni, brązowy medal dorzuciła do zdobyczy MAL WOPR sztafeta mieszana 4x50m stylem dowolnym w składzie Cierpiałowska, Walentynowicz, Mroczek i Grapentyn z doskonałym czasem 1:56,37s. Magda powetowała sobie w ten sposób bliskość podium w konkurencjach indywidualnych, w których zajęła 4 i dwukrotnie 6 miejsce, zaliczając przy okazji jeden rekord życiowy. Na wielkie brawa zasługują po mistrzostwach zdobywcy największej liczby „życiówek”, a więc ci, którzy wykonują na treningach największą pracę treningowa.

Aż cztery rekordy życiowe zdobyli Daria Gorjainow i Kamil Czarnota, przy czym na szczególną uwagę zasługuje wynik Kamila na 400m stylem dowolnym, gdzie „urwał” aż 13s (5:13,22s) i zajął 5 lokatę. Po trzy rekordy zapisali na swoim koncie Aleksandra Ziemińska, Lena Sawaniewska i Piotr Szuryński, dwa zaliczył Konrad Patoka, a jeden Wiktor Ołdziejewski.

Mistrzostwa Młodzików były dla zawodników MAL WOPR wyjątkowo udane. Efekty zbiera ciężka praca treningowa. W marcu w całej Polsce odbywa się pierwsza runda tych zawodów, druga z kolei odbywa się w czerwcu. Dla 13-latków czerwcowe zawody są namiastką otwartych mistrzostw Polski bowiem rywalizacja odbywa się w równocześnie w trzech ośrodkach w kraju. Wszystko wskazuje na to, że zawodnicy MAL WOPR będą się bardzo liczyć w klasyfikacji ogólnopolskiej.

Informacja:MAL WOPR Malbork