Sobota, 23 września 2023. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

W ramach akcji "Go Planet" wspólnie sprzątali Malbork

2018-03-27 15:14:40 (ost. akt: 2018-03-27 15:22:27)

Cool School zorganizowało akcje „Go Planet”, której głównym celem było szerzenie świadomości w dbaniu o środowisko poprzez uprzątnięcie swojego własnego miasta. W akcji tej wzięli uczniowie z ZSP 4, LO 2, SP 6, Zespół Szkół Gminnych, SOSW, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 1 oraz uczniowie Cool School.

Każda ze szkół wybrała sobie miejsce, które ich zdaniem było warte posprzątania. Burmistrz Miasta Malborka zasponsorował rękawiczki, worki na śmieci oraz odbiór odpadów. Pierwsze sprzątnie rozpoczęło się w sobotę 17.03 a ostatnie skończyło dzisiaj 26.03. Przez te kilka dni łącznie około 65 osób zebrało ponad 80 pełnych worków śmieci po 120 litrów każdy. Posprzątaliśmy takie tereny jak wolny plac po działkach przy moście kolejowym, jak i również teren przy moście kolejowym razem z licznymi śmieciami na wałach( ZSP4),
Ulicę łąkową razem z placem zabawach i graniczącymi z nim zielonymi terenami (Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy), tereny przy 2 Liceum Ogólnokształcącym(2 LO) ulicę Jagiellońską (SOSW), ulicę Główną z zaśmieconym terenem przy dawnym Lewiatanie oraz opuszczony lasek w Kaldowie przy ulicy Ogrodowej i Akacjowej, który przemieszczał się już w masowe śmietnisko, mimo ze obok osiedla i place zabaw dla dzieci.
Z anonimowej ankiety przeprowadzonej wśród uczniów okazało się, ze najwięcej uzbieranych było butelek po różnego rodzaju alkoholach, puszki, wszelkiego rodzaju siatki. Najdziwniejsze co znaleźliśmy to wyrzucone między krzaki telewizory, parasolki, maszynki do golenia, baterie, kable, włączniki, czyli wszystko to co rozkładać się będzie setki lat. Co również przykuło naszą uwagę to ilość wyrzucanych przez palących filtrów po papierosach. Niestety w wielu miejscach było tego tak dużo, ze musielibyśmy spotkać się po raz kolejny i skupić się tylko na tym. Przykład idzie z góry, czyli od dorosłych, więc trudno dziwić się młodzieży, która robi tak samo. Brak dobrego przykładu to niewłaściwie zachowania młodego pokolenia. To była druga akcja, w tamtym roku Cool School posprzątało całą ulicę Solskiego razem z zaśmieconym terenem przy Pomniku Celników Polskich, który przez władze miasta sprzątany jest tylko przed rocznicą wybuchu 2 wojny Światowej, aby pokazać się przyjezdnym. W innym wypadku jest zawsze zapomniane i zaśmiecone, tak ważne historyczne miejsce. W przyszłym roku również zorganizujemy taką akcję, zanim wiosna przykryje swoją zielenią przykłady ludzkiego niedbalstwa.


Nadesłała: Anna Żuchowska