środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Spotkanie służb społecznych Polska-Litwa - współczesne wyzwania pomocy społecznej

2018-03-22 13:15:22 (ost. akt: 2018-03-22 13:18:55)

W środę, 21 marca br. w Szkole Łacińskiej w Malborku odbyła się wizyta studyjna z przedstawicielami polskich i litewskich instytucji pomocy społecznej.

Tematem spotkania była prezentacja funkcjonowania malborskich instytucji pomocy społecznej oraz rynku pracy, a także wymiana doświadczeń w zakresie działania tych instytucji zarówno w Polsce jak i na Litwie.

Po przywitaniu gości przez Burmistrza Miasta Malborka Marek Charzewski oraz Wicestarostę Powiatu Malborskiego Waldemara Lamkowskiego, zebranych w temat konferencji wprowadził dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Jacek Wojtuszkiewicz. Przedstawił, jakie istnieją możliwości wspierania rodzin ubogich bądź z problemami w Polsce i jak wygląda ta sytuacja w Malborku, podkreślając dobrą współpracę z władzami miasta i powiatu oraz z instytucjami zajmującymi się sprawami społecznymi.

Przedstawiciele tych instytucji przedstawili krótkie prezentacje na temat swej działalności i zakresu możliwości udzielania wsparcia. Głos zabrali dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Joanna Reszka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Wioletta Klepacka, dyrektor Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień Joanna Żołdak, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Wioletta Jachim, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Katarzyna Pawlak-Reinholc oraz Monika Englert z Fundacji Dzieciom "Wyrównajmy ich szanse".

Po prezentacjach był czas na pytania, porównania oraz na dyskusję. Następnie goście z Litwy odwiedzi wybrane instytucje działające w obszarze pomocy społecznej na terenie miasta Malborka.

- Cieszę się bardzo z tej wizyty studyjnej, którą odbyli właśnie w Malborku nasi przyjaciele z Litwy. Był to bardzo dobry moment na wymianę doświadczeń pomiędzy naszymi instytucjami, tym bardziej, że procesy zachodzące w sferze pomocy społecznej są bardzo dynamiczne. Po prezentacjach, dyskusji oraz odwiedzeniu instytucji zarówno miejskich jak i powiatowych, usłyszałem wiele pozytywnych komentarzy ze strony litewskiej na temat jakości usług, które są oferowane mieszkańcom naszego miasta i powiatu – podsumował dyrektor MOPS Jacek Wojtuszkiewicz.