środa, 28 lutego 2024. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

”Pakiet Integracji - cykl sportowych akcji” czyli Spartakiada Integracyjna w SP nr 5

2018-03-20 14:47:57 (ost. akt: 2018-03-20 14:57:46)

Impreza sportowa dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami ”Pakiet Integracji - cykl sportowych akcji” pt. Wiosenne Fitnes Academy – odbyła się 15 marca br. w Szkole Podstawowej nr 5.

Część sportowo-rekreacyjną Fitnes Academy przygotowały Pani Sabina Orłowska i Pani Iwona Pałka wraz z podopiecznymi-zawodniczkami z klas integracyjnych. Idea tych spotkań zrodziła się z przekonania, że sport wpływa nie tylko na rozwój fizyczny ale przede wszystkim na społeczny i terapeutyczny. W spotkaniu wzięli udział zaprzyjaźnieni sportowcy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku oraz drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 2.

Spotkanie miało charakter czysto rekreacyjny, niekomercyjny, połączone było z pokazem elementów treningu, zajęć relaksacyjnych i zabawy. Celem spotkania była integracja i popularyzacja zajęć edukacyjno-sportowych wśród osób mniej sprawnych.

Sportowcy z deficytami też mają swoje talenty, pozwalamy im się wykazać w tym, w czym są i czują się dobrzy. Stąd rola uczniów mniej sprawnych na zajęciach sportowych bierze się ze stwarzania im warunków do normalnego uczestnictwa w nich, w oparciu o te same prawa i wartości. W czasie spotkań nierzadko następuje odejście od tradycyjnych, wąsko pojętych form sportowych a zastępują je bezpośrednie kontakty, zajęcia asystenckie i budowanie autentycznych relacji pomocy koleżeńskiej.

Każdy mógł wybrać coś dla siebie. Przeprowadzono obwód ćwiczebny i na rozruszanie zumbę. W związku z sukcesami naszych skoczków na XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018, które odbyły się w południowokoreańskim Pjongczangu były ćwiczenia symulujące sporty narciarskie. Przeprowadzono bieg narciarski techniką klasyczną i biegową, bieg długodystansowy, biathlon.

Były też zajęcia sportowe, przygotowujące podopiecznych do podsumowującej Spartakiady Integracyjnej, która planowana jest na drugą połowę maja. Stąd wyścigi rzędów, konkurencje zręcznościowe, zabawy taneczne, chusty animacyjne, mega skakanki i szarfy – cały przekrój bajecznie kolorowych, profesjonalnych pomocy. W trakcie spotkania ponownie dołączyliśmy do 25 milionów użytkowników Endomondo (Pomoc Mierzona Kilometrami)”.

Jak zawsze na medal spisały się przedszkolaki pani Ewy Nadolnej. Przekazane przez p. Marka Charzewskiego – Burmistrza Miasta Malborka kredki, odbierały z taką dumą jakby to były drogocenne trofea. W fanty i nagrody wspomogła p. Joanna Mroczek-Jalowska ze sklepu Barometr z Malborka. Szkoła zaś ofiarowała każdemu uczestnikowi medal, zwyczajowo już - tylko z pierwszym miejscem, a drużynom okolicznościowe puchary.

Panie: Katarzyna Lachowicz i Katarzyna Sopyło w ramach prac przygotowujących do imprezy wykonały gadżety plastyczne.

- Następna impreza – już w maju. Mamy nadzieję, że aura dopisze i będzie ją można przeprowadzić na szkolnym kompleksie „Orlika”
– zapowiadają organizatorzy.

Informacja i zdjęcia: SP nr 5 w Malborku