Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Partnerska wymiana Balbin z chórem chłopięcym w Irlandii

2018-03-20 11:34:38 (ost. akt: 2018-03-20 13:31:00)

Balbiny to z pewnością zespół o międzynarodowych ambicjach. Świadczą o tym ich liczne tryumfy na festiwalach europejskich, tournée po Japonii czy udział w wymianach z miastami partnerskimi. Taka właśnie wymiana miała miejsce w miniony weekend (16-19.03), zespół pojechał spotkać się z zaprzyjaźnionym chórem chłopięcym CBS Boys Choir w Kilkenny, który gościł w Malborku w zeszłym roku podczas podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Malborkiem i tym irlandzkim miastem.

Była to rewizyta, więc uczestnicy znali się już z poprzedniego spotkania. Gospodarze przygotowali bardzo atrakcyjny, ale też intensywny program. Nie było czasu na nudę, za to wiele okazji do integracji i pokazania swoich talentów wokalnych. W sumie do Irlandii pojechało 22 wokalistów zarówno ze składu Balbin jak i młodszych Balbinek oraz 5 opiekunów.

Zaraz po przyjeździe do Kilkenny zespół został zaproszony do radia KCLR, gdzie wystąpił w audycji na żywo. Było to niezwykłe przeżycie, tym bardziej, że słuchacze mogli na bieżąco ich pozdrowić i ocenić ich śpiew, który się bardzo spodobał.

Wieczorem został niezwykle ciepło powitany przez chłopców i ich rodziców w szkole CBS Primary School, przy której działa chór. O przekąski zadbał polski kucharz, natomiast słodkości przyniosły mamy chórzystów. Obie grupy zaprezentowały się muzycznie i wymieniły upominki. Chłopców ucieszyły szczególnie przywiezione z Polski koszulki z nazwami obu partnerów.

Najbardziej intensywnym dniem była sobota, czyli dzień św. Patryka, obchodzony w Irlandii bardzo hucznie. Jednym z elementów tego narodowego święta jest parada, w której w Kilkenny uczestniczyły stowarzyszenia i kluby, głównie dziecięce i młodzieżowe. Nie zabrakło w niej oczywiście Balbin i CBC Boys Choir, którzy śpiewająco pozdrawiali ogromny tłum zebranych na ulicach mieszkańców, zaśpiewali również dla gości znajdujących się na honorowej trybunie.

Po paradzie zespół z Malborka został zaproszony przez burmistrza Michaela Doyle do ratusza, gdzie oprócz muzycznych podziękowań, uczestnicy odczytali włodarzowi list od burmistrza Marka Charzewskiego oraz przekazali symboliczny upominek. Zaraz po spotkaniu Balbiny miały kolejny koncert, tym razem przed ratuszem miejskim.

Prawdziwą niespodzianką była wieczorna dyskoteka z didżejem w szkole. Chłopcy i dziewczęta szybko się zintegrowali i bawili razem. Była to też dobra okazja, żeby poćwiczyć angielski, a takie wyjazdy są najlepszą motywacją do nauki języków obcych.

Ostatnim wspólnym dniem była niedziela. Rano przygotowano osobny program dla Balbin i Balbinek. Starszy skład zaśpiewał jako Cantus Mariae podczas mszy św. w kościele Capuchin Friary Church, gdzie powitał ich polski ksiądz, którego bardzo wzruszyło wykonanie Gaude Mater Polonia. W podziękowaniu każda wokalistka otrzymała od proboszcza małą książeczkę pisma świętego. Balbinki z kolei zostały zaproszone przez sponsora wymiany KBowl na kręgle, następnie miały objazdową wycieczkę po mieście.

Po obiedzie oba zespoły wystąpiły na wspólnym koncercie w centrum handlowym „MacDonagh Junction”. Był to najważniejszy występ podczas pobytu w Irlandii, w jego trakcie podpisany został mianowicie list intencyjny wyrażający wolę nawiązania i kontynuowania współpracy partnerskiej pomiędzy zespołami i instruktorami obu placówek i rozwijania jej na rzecz dzieci i młodzieży. List podpisany został ze strony Malborka przez dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji Aleksandrę Kapejewską i instruktor studia wokalnego Balbiny Marię Seibert, a ze strony Kilkenny przez dyrektora CBS Primary School Donala McCarthy i dyrygenta chóru CBS Bays Choir Seamusa Brennan. Partnerem wspierającym tą współpracę jest Twilight Group w Kilkenny, główny organizator pobytu malborskiej grypy. W imieniu stowarzyszenia podpisy złożyli Anna Adamowska i Murty Brennan. Tych dwoje oraz Louise Bourke towarzyszyli polskim uczestnikom przez cały czas, dbali o transport, posiłki, pilnowali programu a przede wszystkim zapewniali dobrą i przyjazną atmosferę. Dzieci bardzo się z nimi zżyły, podkreślały na zakończenie, że pani Ania, pani Louise i pan Murty to ich prawdziwi przyjaciele.

Podobna umowa podpisana została pomiędzy wspomnianą szkołą w Kilkenny a Szkołą Podstawową nr 6 w Malborku. Przedstawiciele naszej placówki nie uczestniczyli wprawdzie w wymianie, dyrektor Bożena Zalewska podpisała jednak list przed wyjazdem, natomiast strona irlandzka złożyła swoje podpisy w Kilkenny. Już niedługo możemy się więc spodziewać nowych kontaktów i spotkań nowej grupy uczniów.

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. I szybko nadszedł czas rozstania. Był smutek, ale też zapewnienie, że wkrótce odbędzie się ponowne spotkanie, tym razem w Malborku.

A przed Balbinami kolejna wymiana. W maju br. do Malborka w ramach rewizyty przyjeżdża niemiecki zespół Kinder- und Jugendchor z Monheim nad Renem. Obie grupy przygotują wspólny koncert z okazji Dnia Matki, na który zapraszają mieszkańców Malborka już dziś.