Piątek, 23 lutego 2024. Imieniny Damiana, Romana, Romany

W Szkole Podstawowej nr 1 świętowali "Dzień liczy Pi"

2018-03-19 08:53:19 (ost. akt: 2018-03-19 08:54:54)

Dzień 14 marca to ŚWIATOWY DZIEŃ LICZBY PI, dlatego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Malborku wraz z nauczycielami postanowili po raz drugi przyłączyć się do uroczystości związanych z tym dniem. Razem świętowali dzień Liczby Pi, która jest bardzo istotnym pojęciem matematycznym o znaczących konsekwencjach fizycznych. Wydarzenie to miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy.

Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą ∏ – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Aby każdy z nas mógł zapoznać się z ciekawostkami związanymi z tą liczbą, uczniowie wraz z Panią Marleną Glosa przygotowali szereg niespodzianek z nagrodami. Tego dnia podczas zajęć lekcyjnych chętni uczniowie odpowiadali na pytania związane z magiczną liczbą pi, otrzymując w nagrodę pi- ciastka. W całej szkole zostały rozwieszone informacje związane z magiczną liczbą po to, aby każdy mógł dowiedzieć się dlaczego ten właśnie dzień dla „matematyki” jest tak wyjątkowy. Najważniejszą częścią okazał się Turniej Matematyczny adresowany do uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum. Podczas turnieju zespoły klasowe zmagały się z zadaniami matematycznymi z liczbą PI. Warto podkreślić, że można było korzystać z kalkulatorów ponieważ turniej wymagał od uczniów przede wszystkim logicznego myślenia, a nie sprawdzania znajomości wzorów matematycznych czy umiejętności rachunkowych.

Oto wyniki turnieju:
I miejsce klasa II C ,
II miejsce klasa III A i III D,
III miejsce klasa III E. Zwycięzcom gratulujemy
Bardzo ciekawy okazał się pomysł z koszulkami wykonanymi przez uczniów, w tym uczniów klasy czwartej, oraz innymi gadżetami związanymi z Ludolfiną.
Swój udział mieli również uczniowie klas pierwszych. Maluchy wykonały prace plastyczne pt. „Jak widzę liczbę pi?”. Prace były ciekawe, kolorowe i ….. ciężko było wybrać te najlepsze. Komisyjnie postanowiliśmy, że nagrodzimy obie klasy co bardzo spodobało się dzieciom.
Warto organizować takie dni. Dziękuję uczniom zaangażowanym w pomoc w zorganizowanie Dnia Matematyki, a uczestnikom za aktywny udział.
Zapraszamy za rok- będzie jeszcze ciekawiej

Organizator: Marlena Glosa
Nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Malborku