Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Dzieci z Ukrainy z wizytą w SP nr 8

2018-03-08 09:38:43 (ost. akt: 2018-03-08 09:51:04)

2 i 3 marca 2018 r. Dyrekcja, Nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Malborku gościli dzieci z Ukrainy, które w ramach projektu sportowego, zorganizowanego przez WSG Bydgoszcz oddział w Malborku odwiedziły nasze miasto. Przygotowania do spotkania trwały od stycznia 2018 r. Poniżej obszerna relacja szkoły ze spotkania:

"Pani Dyrektor Olga Loroch zdecydowała się podjąć współpracę ze Studentami WSG oddział Malbork, którzy zaproponowali interesujące zadanie międzynarodowe, w którym mieliby uczestniczyć nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. W lutym 2018r. przybyli do szkoły główni organizatorzy projektu ze strony WSG Bydgoszcz p. S. Zinchenko oraz Konsul d.s. Ukrainy w Polsce i Prezydent WSG p. Krzysztof Sikora, główni koordynatorzy zadania, Studenci WSG oddział Malbork w osobach p. Joanna Borkowska i p. Elżbieta Rutkowska, którzy spotkali się z p. Dyrektor Olgą Loroch i koordynatorem zadań projektu ze strony szkoły, p. Jolantą Głodnicką.

Goście zostali zapoznani z placówką. Omówiono zadania projektu. Następnie koordynator szkoły ustalił na spotkaniu z nauczycielami i koordynatorami z WSG Malbork harmonogram poszczególnych działań na dzień wizyty dzieci z Ukrainy.
Drugiego marca 2018r. uroczyście gości powitali: Uczniowski Samorząd Szkoły pod kierunkiem p. M. Czajkowskiej i p. K. Mazurkiewicz, którzy wręczyli gościom drobne upominki w postaci mydlanych, kolorowych figurek oraz najmłodsi z klasy 0a z wychowawcą J. Głodnicką, którzy zaprezentowali układ taneczny i obdarowali dzieci grami planszowymi oraz własnoręcznie wykonanymi laurkami. Dzieci otrzymały także przepiękne zakładki do książki, własnoręcznie wykonane przez p. Marzenę Niemyjską. Goście byli nimi zachwyceni.

Dzieci z Ukrainy podarowały swoim rówieśnikom żółto-niebieskie chusty. Następnie dzieci wraz z kolegami z klasy IV a uczestniczyły w lekcji prowadzonej przez p. K. Prusiecką. Uczniowie z Ukrainy byli zauroczeni zadaniami wykonywanymi na tablicy multimedialnej. Brali w lekcji czynny udział. Kolejną atrakcją był przygotowany przez panie M. Głowacką i M. Niemyjską interesujący apel, w którym uczniowie szkoły przedstawili legendy żuławskie, co przybliżyło gościom region, w którym mieszkamy.

Wielką niespodzianką dla dzieci i nauczycieli z Ukrainy było odśpiewanie przez zespół p. A. Węgreckiej pieśni patriotycznej, a przez uczniów prowadzących apel, znanej pieśni ,,Hej sokoły”. Goście długo nie czekali i zaprezentowali swój program artystyczny. Szczególnie podobał się występ opiekunki grupy p. Anny Krysiuk. Następnie dzieci z obu państw, pod opieką koordynatora J. Głodnickiej spędzały ze sobą przerwę podczas, której rozmawiały w języku rosyjskim. Uczniowie SP nr 8 uczą się tego języka na lekcjach nauczyciela, p. Kamila Bączkowskiego.

Nie zabrakło wspólnego działania plastycznego, które przygotowały panie ze szkolnej świetlicy. Panie K. Skrzypek, P. Wilk oraz p. A. Stelmaszuk zaproponowały wykonanie z kolorowych papierów wiosennego tulipana. Kiedy polskie i ukraińskie dzieci działały z wielkim zapałem, świetlicę odwiedziła pani Dyrektor Olga Loroch. Prace pochwaliła i nagrodziła słodką czekoladą.

Tłumaczeniem rozmów zajęła się pani M. Oberemok, mama uczennicy z klasy IV a. Po skończonej pracy wykonano na pamiątkę spotkania w świetlicy wspólne zdjęcie.

W tym czasie, kiedy dzieci przebywały w szkolnej świetlicy, kadra ukraińska oraz główni koordynatorzy WSG uczestniczyli w szkolnej czytelni w rozmowach z panią Dyrektor. O godzinie 13.00 goście zostali zaproszeni do szkolnej stołówki na pyszny obiad przygotowany przez panie z kuchni pod kierunkiem p. S. Gierszewskiej. Po obiedzie goście z Ukrainy udali się na zajęcia do Szkoły Łacińskiej, ale w godzinach popołudniowych znowu spotkali się z naszymi uczennicami. Cheerleaderki z SP nr 8 pod kierunkiem pani I. Bojarczuk, w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 5, zatańczyły swoje układy taneczne podczas meczu halowej piłki nożnej między drużynami z Ukrainy i Pomezanii Malbork.

To nie był koniec wspólnych wrażeń, bo następnego dnia, 3 marca 2018r. Pani Dyrektor SP nr 8 Olga Loroch wraz z koordynatorkami WSG uczestniczyły w spotkaniu grupy z Ukrainy z Panem Burmistrzem. Po wizycie w Urzędzie Miasta goście z panem Burmistrzem udali się w kierunku zamku. Czekali tam na nich uczniowie klasy IV a wraz z wychowawczynią Katarzyną Prusiecką oraz Jolantą Głodnicką już, jako przewodnikiem po Muzeum Zamkowym w Malborku. Razem zwiedzili największą , ceglaną twierdzę krzyżacką w Europie.

W Letnim Refektarzu pani przewodnik uroczyście pasowała gości na przyjaciół Malborka oraz Muzeum Zamkowego zapraszając do ponownej wizyty w naszym mieście. Po zwiedzaniu zamku p. J. Głodnicka przeprowadziła krótki konkurs i wręczyła drobne pamiątkowe monety, pocztówki oraz słodycze. Tak skończyła się dwudniowa przygoda dzieci z obu krajów .

Dziękujemy Studentom WSG za zaproszenie do projektu a Dyrekcji SP nr 8 oraz wszystkim nauczycielom za zaangażowanie i profesjonalne przygotowanie spotkania:

p. dyrektor O. Loroch, p. J. Głodnickiej, p. K. Mazurkiewicz, p. M. Czajkowskiej, p. M. Głowackiej, p. M. Niemyjskiej, p. K. Prusieckiej, p. K. Skrzypek, p. P. Wilk, p. A. Stelmaszuk, p. A. Węgreckiej, p. S. Giereszewskiej, p. I. Bojarczuk, p. K. Bączkowskiemu."


Tekst: Koordynator SP nr 8 J. Głodnicka
zdjęcia: archiwum SP nr 8