Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

"Po co nam matematyka?" – warsztaty w SP nr 3

2018-03-07 13:55:45 (ost. akt: 2018-03-07 14:08:37)

5 marca br. odbyły się ponownie „warsztaty origami” dla uczniów klas I – III ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Malborku. Zajęcia takie rozwijają: logikę, koncentrację i usprawniają manualność uczestników.

Uczniowie klas starszych z koła matematycznego wspierali swoją pomocą kolegów z klas młodszych, tworząc wspólnie kolorowe uskrzydlone serduszka z papieru.

Organizatorem warsztatów byli nauczyciele z Zespołu Zadaniowego "Po co nam matematyka?"

Całoroczne działania Zespołu Zadaniowego dla uczniów klas 4-6, zmierzają do promowania przedmiotu matematyka i zachęcania do różnych obliczeń, konkursów, potyczek matematycznych, planowania, gospodarowania czasem, doboru właściwych proporcji.

- Naszym celem jest pokazanie zastosowania matematyki w otaczającym nas świecie oraz rozwijanie umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi matematyki w życiu codziennym oraz matematycznego rozumowania – mówią nauczyciele. - Na przykład w pierwszy i drugi semestr, wyznaczeni uczniowie przez wychowawcę z każdej klasy, realizują systematycznie zadania dla klas w danym miesiącu, obliczając i wypisując średnie na tablicy korytarza „Uczniowie liczą, mierzą, porównują ...”

Przykłady:
II - Średnia liczba pochwał w klasie (w lutym).
III - Średni rozmiar buta w klasie.
IV - Łączna liczba dni słonecznych (w kwietniu).
V - Różnica pomiędzy najcieplejszym i najzimniejszym dniem maja.
VI - Średni wzrost ucznia w klasie.
Porównanie ze średnią wzrostu z września.

notatka, foto: A. Zaczyńska-Szweda, A.Grabowska