Czwartek, 18 sierpnia 2022. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Dzień Bezpiecznego Internetu w Miejskiej Bibliotece Publicznej

2018-03-05 08:55:21 (ost. akt: 2018-03-05 09:04:36)

Przenikanie się świata realnego z wirtualnym jest faktem bezspornym. Jak zatem poruszać się w wirtualnej przestrzeni, by korzystać z dobrodziejstw netu i nie narazić się na niebezpieczeństwa, których konsekwencje często są bardzo dotkliwe realnie? To zagadnienie staje się fundamentalne dla nas wszystkich.

W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna wsparła przedsięwzięcie DBI 2018 poprzez organizację w Mediatece dodatkowych zajęć edukacyjnych na temat bezpiecznego Internetu.

- Już od zeszłego roku prowadzimy stałe, cykliczne zajęcia edukacyjne dla przedszkoli pt. "Zabawy z Neciem" oraz dla szkół podstawowych pod hasłem "Przygody z Sieciakami". Tym razem zorganizowaliśmy zajęcia dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Na zajęcia w ramach DBI przyszli również czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 – informuje prowadząca zajęcia Marzena Gliniewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku.

W tym roku hasłem wiodącym akcji jest „TWORZYMY KULTURĘ SZACUNKU W SIECI”. To szacunek jest punktem wyjścia, jeśli mówimy o budowaniu reputacji oraz o ochronie naszej prywatności.

- Uczestnicy zajęć pracowali wspólnie, w grupach oraz indywidualnie. Pochłonęły ich przede wszystkim Sieciomisje, a także projekcje filmowe z życia wzięte. Oczywiście wiele emocji dzieci wzbudziła misja poszukiwawcza w bibliotece i akcent plastyczny
- dodaje z uśmiechem Marzena Gliniewicz – Dzieci tworzą bowiem rysunek Sieciucha, który staje się ich Sieci@kiem-szpiegiem. W czasie zajęć poszukują nie tylko w Internecie, ale także w książkach, i między książkami odpowiedzi na pytania o bezpieczeństwo w sieci.

Aktywnie uczestnicząc w zajęciach, młodzież i dzieci przyswoiły podstawowe zasady pozwalające na bezpieczne poruszanie się w Internecie i m.in. takie pojęcia jak dane osobowe, spam, hejt, netykieta, cyberumowa.

Wspomnieć należy, iż Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu "Safer Internet", które tworzą Państwowy Instytut Badawczy Akademia NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji.

informacja i zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku