Czwartek, 13 czerwca 2024. Imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana

Chłopcy Kontra Basia zagrają w Malborku (ODWOŁANY)

2018-02-21 13:23:16 (ost. akt: 2018-03-01 15:33:56)

Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych MaKUL@TURA zaprasza na koncert zespołu "Chłopcy kontra Basia", który odbędzie się 3 marca o godzinie 19:00 w Przestrzeni Aktywności Twórczej, Plac Słowiański 17A.

Koncerty zespołu "Chłopcy kontra Basia" w Malborku i w Tczewie zostały odwołane. Bilety można zwracać w miejscu zakupu. Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Makulatura jest w trakcie ustalania nowego terminu występu w naszym mieście.

Chłopcy kontra Basia - trio założycielskie:
Barbara Derlak - śpiew
Marcin Nenko - kontrabas, ukulele
Tomasz Waldowski - bębny, lap steel, gitara, mandola

Chłopcy kontra Basia starają się tworzyć muzykę świeżą, nieuchwytną; dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Czasami czerpią z tradycji jazzu, ale na tyle subtelnie, aby nie wpaść w jego ramy. Fascynują się dawnymi melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi, balladami, ale zaraz wykonują stylistyczny zwrot, tak że nie sposób określić ich jak zespół folkowy. Ich serce stanowi akustyczne brzmienie kontrabasu, perkusji i dziewczęcego głosu. I tekst. Chłopcy kontra Basia bowiem szczególnie upodobali sobie formułę piosenki-opowieści. Snują więc swoje historie z morałem, dziejące się w krajobrazach dawnej wsi, zaczarowanego miasta, bajkowego „za górami, za lasami”, nadając starym ludowym motywom nowe życie i sensy.

Chłopcy kontra Basia wydali dotychczas EP i dwie płyty („Oj tak!” i „O”) obydwie nominowane do nagrody muzycznej Fryderyk. Obecnie przygotowują trzeci album pt. „Legendy miejskie”.

Są autorami i wykonawcami muzyki do spektakli Eweliny Marciniak: „Morfina” w Teatrze Śląskim, „Portret Damy” w Teatrze Wybrzeże i „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” w Teatrze Śląskim w reżyserii Roberta Talarczyka. Mają na koncie 8 lat wspólnego grania, mnóstwo koncertów i spektakli i dużo - z tytułu ich wszystkich – radości.