Piątek, 17 września 2021. Imieniny Franciszka, Lamberty, Narcyza

Budowa kolejnego budynku TBS rozpocznie się już w lutym

2018-02-05 09:07:57 (ost. akt: 2018-02-05 09:14:51)
Małgorzata Ostrowska - prezes TBS Malbork

Małgorzata Ostrowska - prezes TBS Malbork

Budowa piętnastego domu wielorodzinnego Malborskiego Towarzystwa Budownictwa Rodzinnego rozpocznie się wcześniej niż pierwotnie zakładano. Małgorzata Ostrowska, prezes MTBS, już 5 lutego dokona przekazania placu budowy Iławskiemu Przedsiębiorstwu Budowlanemu (IPB Iława), co zapoczątkuje ważną społecznie inwestycję mieszkaniową.

- Pierwotnie planowaliśmy rozpoczęcie budowy na początku marca, jednak dzięki łagodnej zimie firma IPB Iława zadeklarowała, że przystąpi do prac wcześniej - mówi Małgorzata Ostrowska, prezes Malborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Ta deklaracja bardzo mnie cieszy, bo pokazuje, że wykonawca naszej inwestycji wykazuje wielkie zaangażowanie w realizację zadania, a dodatkowo sam proces inwestycyjny nabiera szybciej realnego kształtu.

Przypomnijmy, że inwestycja będzie możliwa m.in. dzięki decyzji Rady Miasta Malborka, która na styczniowym posiedzeniu podjęła uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego MTBS o kwotę 720 tys. zł. W praktyce, za te pieniądze malborski samorząd zagwarantował sobie prawo do dysponowania dziesięcioma lokalami w nowym domu wielorodzinnym. Lokale te, decyzją komisji mieszkaniowej działającej w Urzędzie Miasta, zostaną rozdysponowane wśród seniorów i osób, które przeniosą się do MTBS z mieszkań komunalnych, udostępniając w ten sposób zasób komunalny tym malborczykom, którzy oczekują na przydzielenie lokalu komunalnego.

- Dziękuję radnym za podjęcie tej uchwały. Tą decyzją pokazali, że są wrażliwi na los osób starszych i troszczą się o właściwe gospodarowanie miejskim zasobem mieszkaniowym - mówi Małgorzata Ostrowska. – To druga taka decyzja, bo przypomnę, że przed dwoma laty Rada Miasta podjęła podobną uchwałę, dzięki czemu samorząd mógł przekazać mieszkania w czternastym domu MTBS osobom niepełnosprawnym.

Zadowolenia z decyzji radnych nie ukrywa także Marek Charzewski, burmistrz Malborka, który przygotował projekt uchwały.
- Decyzja radnych, że dziesięć partycypacji w nowo budowanym domu Malborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego będzie należała do miasta Malborka jest bardzo dobra - mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka. - Jest to najtańszy sposób pozyskiwania mieszkań, które możemy przekazać tym osobom, które są na liście oczekujących, bo pamiętajmy, że tych dziesięć mieszkań będzie przydzielonych tym osobom, które w tej chwili są w zasobach komunalnych, ale chcą mieszkanie zmienić. To spowoduje, że dziesięć mieszkań komunalnych będzie mogło być przydzielonych dla osób oczekujących na liście. To jest najtańszy i najlepszy sposób pozyskiwania takich lokali.

Tym bardziej cieszy fakt, że oczekiwana inwestycja mieszkaniowa szybciej wchodzi w fazę realizacji. Szybciej powinna się też zakończyć inwestycja prowadzona przez firmę Alfa z Kwidzyna, która na zlecenie MTBS buduje instalację wodno-kanalizacyjną. Będzie ona służyła nie tylko mieszkańcom najnowszego domu MTBS, ale i dwóm następnym, które planowane są w kolejnych latach na terenie przy ul. Czerskiego.